Miauczenie małego kota, głośne miauczenie starszego, niewielkie popiskiwanie — to wszystko sposoby komunikacji kota ze światem. Zamiast marzyć o tym, jak oduczyć kota miauczenia, warto zainteresować się tym, co on próbuje nam na swój koci sposób przekazać.
Miauczenie kota – jeden ze sposobów porozumiewania się ze światem
Kot komunikuje się za pomocą trzech różnych sygnałów: wizualnych, zapachowych i dźwiękowych. Te ostatnie to aż 60 różnych rodzajów odgłosów. Oprócz klasycznego miauczenia ktoś może także nawoływać, wydawać dźwięki przypominające szczekanie lub ćwierkanie. Każda z tych wokalizacji służy przede wszystkim do tego, aby porozumieć się z opiekunem. Między sobą miauczeniem posługują się tylko małe kocięta wołające matkę oraz dorosłe koty szykujące się do walki.
Jak kot miauczy?
Specjaliści z https://hubun.pl/ podkreślają, że przedział kocich odgłosów obejmuje od 45 Hz aż do 64 kHz. Człowiek nie jest jednak w stanie usłyszeć wszystkich, szczególnie tych wysokich dźwięków (takimi np. posługują się kocięta). Koty wydają dźwięki:
- neutralne lub przywołujące,
- świergot lub pisk wywołany ekscytacją,
- mruczenie sygnalizujące zadowolenie,
- odstraszające lub grożące (np. warczenie lub syczenie),
- przeciągłe miauczenie, jęczenie wyrażające ból lub strach.
Miauczenie kota — co oznacza?
Koty miauczą po swojemu, każdy na swój indywidualny sposób. Dlatego też, jeśli chcesz zrozumieć, co próbuje ci powiedzieć twój kot, musisz go uważniej obserwować. Mruczenie nie zawsze musi oznaczać coś dobrego. Mruczeć może nie tylko najedzony, szczęśliwy kot, którego właśnie głaszczesz, lecz także kot, który jest obolały albo zestresowany. Na takie rozwiązanie naprowadzić cię mogą także inne objawy — brak apetytu, chowanie się, senność. Jeśli kot mruczy bez powodu przy tego typu objawach, skorzystaj z wizyty u weterynarza.
Kocie miauczenie — skąd się bierze?
Kot miauczy, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę, kiedy jest głodny, ale także wtedy, kiedy się skarży lub próbuje wymusić wyjście. Głośne miauczenie kota wcale nie musi oznaczać, że wszystko jest w porządku. Dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie kota. Miauczenie w celu zwrócenia na siebie uwagi będzie pewnie nieco inne niż miauczenie, które stanowi narzekanie na brudną kuwetę. Natarczywe i wymuszające miauczenie to coś, czego kota można oduczyć. Jeśli jesteś pewien, że nic się nie dzieje, a kot próbuje na tobie jedynie coś wymusić, ignoruj go. Wprowadź także stałe godziny posiłków, a smakołyki dawaj wtedy, kiedy ty uznasz to za stosowne, a nie kiedy kotek miauczy.
Jak rozpoznać, co oznacza miauczenie kota?
Kot miauczy zawsze, żeby coś zakomunikować lub coś wymusić. Karanie go za to nie jest dobrym pomysłem. Jeśli lekarz weterynarii wykluczył problemy zdrowotne, a kot dalej strasznie dużo „gada”, możesz udać się do kociego behawiorysty. Pomoże ci on oduczyć pupila nieprawidłowych zachowań. Do tego jednak z reguły potrzebna jest spora dawka cierpliwości. Warto także zwrócić uwagę na rasę. Bardziej gadatliwe są koty syjamskie, balijskie czy koty bengalskie.
Materiał partnera