Upały bywają uciążliwe nie tylko dla osób starszych czy chorych, ale również dla naszych psów. Nie są wówczas takie skore do biegania czy zabawy i wolą wylegiwać się w jakimś chłodnym miejscu. Wysokie temperatury mogą też być bardzo niebezpieczne dla czworonogów, bo doprowadzają do odwodnienia, udaru oraz niewydolności oddechowej i krążeniowej. Jak troszczyć się o psy podczas gorących dni?

Letnia opieka nad psami – wskazówki

Upalne dni najbardziej szkodzą szczeniakom, psom starszym i schorowanym, ale nie oznacza to, że zdrowy i młody pies nie potrzebuje wtedy odpowiedniej pielęgnacji. Żeby utrzymać czworonoga w chłodzie trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

stały dostęp do wody – zawsze trzeba pamiętać, aby pies miał w domu dużą miskę ze świeżą wodą. Jeżeli pies jest z nami w podróży również należy często podawać psu wodę. Można zakupić specjalne poidła turystyczne dla psów, kiedy jesteśmy z nimi na długich spacerach czy w podróży samochodem.

chłodne miejsce – najlepiej jeżeli pies w trakcie lata będzie mieć dostęp do chłodnego miejsca w cieniu, gdzie będzie mógł sobie odpoczywać np. w ogrodzie lub na balkonie. Jeżeli pies jest w ciągu dnia w mieszkaniu lub domu dobrym pomysłem będzie położenie na podłodze mokrego ręcznika, aby nasz pupil mógł się na nim położyć. Na dłuższe spacery najlepiej wybierać się wcześnie rano, albo wieczorem, kiedy nie ma silnego słońca.

 – kąpiel w wodzie – warto zachęcać psa do kąpieli w jeziorze lub rzece jeżeli mamy taką możliwość. Orzeźwiająca kąpiel w gorące dni sprawi, że pies poczuje przyjemny chłód. Jeżeli mamy ogród można założyć zraszacz ogrodowy, albo zakupić niewielki basen, w którym pies będzie mógł się chłodzić.

pielęgnacja sierści – podczas upałów należy regularnie czesać naszego pupila, aby jego sierść była czysta. Odpowiednio zadbana sierść sprawi, że pies nie będzie się bardzo grzał.

ochrona łap – trzeba szczególnie unikać gorącego asfaltu i piasku, aby nie doszło do popękania opuszek łap. Jeżeli łapy już ucierpiały warto zakupić specjalny krem do ich pielęgnacji.

pies w samochodzie – wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać zwierząt ani ludzi w zamkniętym samochodzie. Grozi wówczas odwodnienie i śmierć w okropnych męczarniach.

Odwodnienie i udar

Istnieje kilka objawów, które powinny nas szczególnie zaniepokoić gdyż mogą świadczyć o odwodnieniu lub udarze. Są to: mocne ślinienie się, przyspieszone bicie serca, wymioty, biegunka, drgawki, utrata przytomności, osłabienie, apatia, brak apetytu. Jeżeli temperatura ciała psa przekracza 40,5°C może to już oznaczać udar cieplny. Kiedy zauważymy, że nasz pies cierpi trzeba działać jak najszybciej i wybrać się z psem do weterynarza. Nie należy podawać psu wody na siłę, bo może mieć problemy z przełykaniem. Jeśli widzimy, że pies jest przytomny i chce pić to trzeba przenieść go w jakieś ciemne miejsce i podawać wodę w niewielkich ilościach co kilka minut.

Musimy szczególnie dbać o nasze psy w gorące dni, aby nie doszło do żadnej tragedii, gdyż czworonogi na ogół ciężej znoszą upały od ludzi. Zanim wybierzemy się gdzieś na wakacje z psem dobrze poszukać najbliższego weterynarza w okolicy i dowiedzieć się gdzie znajduje się klinika otwarta przez całą dobę, aby w razie zagrożenia życia wiadomo było gdzie się udać.


NMA