Szkolenie psa może być jednocześnie świetną zabawą. Wbrew pozorom nie potrzebują go jedynie te zwierzaki, które później wstępują w szeregi policji, czy pomagają osobom niepełnosprawnym. Każdy opiekun powinien wiedzieć, że posłuszny pies może być równocześnie szczęśliwy. Pod warunkiem, że jego szkolenie będzie odbywało się na konkretnych zasadach. Jakich? O tym można przeczytać poniżej!

Kiedy i jak zacząć szkolić psa?

Na początku należy zaznaczyć, że pies to zwierzę, które uczy się przez całe życie. Nie jest więc tak, że jedynie ze szczeniętami można pracować i ukształtować w nich pewne nawyki. Oczywiście starszego psa zwłaszcza po przejściach trudno wyszkolić, ale jest to możliwe. Jednak w najkorzystniejszej sytuacji są opiekunowie, kiedy do ich domu trafia psie dziecko. Jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie szkolenia. Choć na początku zadanie może nas trochę przerastać, to z biegiem czasu postępy na pewno będą widoczne. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że potrzebne będą całe pokłady cierpliwości i spokoju. Pod żadnym pozorem nie można krzyczeć na psa, czy też karać go klapsami. Negatywne podejście także nie jest mile widziane. Nasi czworonożni przyjaciele są szczególnie wrażliwi na nasze emocje i doskonale zdają sobie sprawę, kiedy człowiek jest zdenerwowany, niechętny, czy smutny. Jeśli w danej chwili opiekunowi nie dopisuje nastrój, to warto wstrzymać się ze szkoleniem psa. Natomiast w trakcie ćwiczeń, należy pamiętać, że pies nie zrozumie komendy po jej jednorazowym zastosowaniu. Koniecznie trzeba mu wielokrotnie pokazać, czego się od niego oczekuje i jak powinien reagować. Pies czasami może też zapomnieć, że pewnych rzeczy mu robić nie wolno. Nie jest to jednak powód do rezygnacji. W takim przypadku istotne znaczenie ma konsekwencja i stanowczość.

Dbałość o różnorodność i prostotę, czyli jak odpowiednio szkolić psa

Pies rozumie komendy, które słyszy od swojego opiekuna, ale tylko wtedy, kiedy są one ciągle utrwalane i niezmienne. Żeby na nie reagował, nie można się poddawać i cały czas ćwiczyć. Nawet gdy wydaje się nam, że rezultaty nie są zadowalające. Choć powszechnie wiadomo, że psi wzrok może zmiękczyć najtwardsze serce, to tym oczkom również nie można pozwolić dać się złamać. Nie wolno zawsze ma oznaczać, nie wolno! Tyle że pies musi kojarzyć dane słowo z konkretną czynnością. Niemniej ważne jest to, aby zadbać o odpowiednią atmosferę podczas szkolenia. Musi się ono odbywać nie tylko w zaciszu naszego domu, ale też podczas spacerów, gdzie pies będzie miał znacznie więcej bodźców zewnętrznych. Aktywność fizyczna i nauka na dworze nie tylko utrwali w zwierzaku dobre nawyki, ale skutecznie odwróci jego uwagę. Oczywiście z czasem można wprowadzić socjalizację z innymi psami, ale tylko, gdy opiekun zyska pewność, że jego pupil będzie reagował na wydawane komendy.

Kiedy skorzystać z fachowej pomocy podczas szkolenia psa?

Szkolenie psa to długotrwały i czasochłonny proces, wymagający od opiekuna cierpliwości i zaangażowania. Obecnie nie każdy ma na to czas lub zwyczajnie zadanie jest dla nas za trudne. Nie jest to żaden powód do wstydu. Pod warunkiem, że ostatecznie nauka pupila zakończy się rezygnacją. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, czyli behawiorysty. Być może da nam jakieś wskazówki lub po prostu przejmie naukę.

MPA