Strona główna Lifestyle Zwierzęta Karmienie szczeniaka – na co zwrócić uwagę przy żywieniu małych psów?

Karmienie szczeniaka – na co zwrócić uwagę przy żywieniu małych psów?

414
0
Pies je przy stole
Z pewnością psy w okresie szczenięcym charakteryzują się dużymi potrzebami w zakresie żywienia. | fot.: Fotolia

Posiadanie psa, a zwłaszcza małego szczeniaka, potrafi przynieść mnóstwo radości oraz pięknych, zabawnych i uroczych chwil. Przede wszystkim jednak musi on cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Taki stan wymaga od nas odpowiedzialności i właściwego zadbania o pupila – choćby w aspekcie żywieniowym, który ma istotny wpływ na wiele innych. Ale prawidłowe karmienie psa nie polega jedynie na uzyskaniu u niego poczucia sytości. W zależności od stadium rozwoju czworonoga, dotyczą go inne zasady żywieniowe. Jak zatem je karmić, gdy są jeszcze szczeniakami?

Dlaczego prawidłowe żywienie w okresie szczenięcym jest tak ważne?

W organizmie młodziutkiego psa – podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych, żywych istot – zachodzi mnóstwo ważnych procesów, składających się na ogólny rozwój takiego osobnika. Dlatego posiadanie szczeniaka to nie tylko cały urok, związany z jego słodkim wyglądem i przemiłym usposobieniem. Za tym idzie jeszcze większa odpowiedzialność, bowiem poza troską o podstawowe potrzeby czworonoga, musimy mu właśnie zapewnić prawidłowy rozwój. Ten zaś w dużej mierze zależy od tego, czym i jak będziemy karmić naszego pupila.

Z pewnością psy w okresie szczenięcym charakteryzują się dużymi potrzebami w zakresie żywienia. Przykładowo, powinny one spożywać średnio 2 razy więcej kalorii na kilogram masy ciała, niż dorosłe osobniki. Wynika to ze wspomnianych, dynamicznych przemian, jakie dokonują się w ich organizmach. Chodzi m.in. o układ kostny – wymianę zębów czy ogólny rozrost szkieletu – czy też rozwój mięśni i układu pokarmowego lub budowę ogólnej odporności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie karmienie szczenięcia, by kompleksowo zadbać o jego zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Jak się zabrać za tę kwestię? Istnieją pewne generalne zasady, a także niewłaściwe nawyki, związane z żywieniem najmłodszych psów.

Karmienie szczeniąt – częste błędy i podstawowe wskazania

Mimo rosnącej świadomości na temat tego, co w kwestii jedzenia sprzyja, a co może szkodzić pupilom, wciąż dochodzi do pewnych, popularnych błędów w tym zakresie. Opiekunowie szczeniaków, chcąc zadbać o ich zdrowie, nierzadko tak naprawdę je przekarmiają. W dodatku, mając na względzie dobry humor czworonoga, wielokrotnie pozwalają mu na spożywanie produktów z „ludzkiego jadłospisu”. Obie te postawy, nawet jeśli biorą się z najlepszych intencji, wpływają niekorzystnie na psa. I nie chodzi już o utrwalanie u zwierzaka od jego najmłodszych lat złych nawyków (takich jak np. żebranie o smakołyki ze stołu i utrudnianie domownikom posiłków). Mówimy o działaniach, które mogą przynieść poważne konsekwencje. Skłonność do przekarmiania prowadzi często do otyłości i nadwagi psa, zaś dokarmianie go produktami spożywczymi dla ludzi – w przypadku czworonogów nieraz szkodliwymi lub wręcz trującymi – potrafi realnie zagrozić zdrowiu lub życiu pupila.

Na czym więc polega właściwe postępowanie w kwestii karmienia szczeniąt? Oczywiście, istotne okażą się tu również takie czynniki, jak m.in. rasa psa, jego docelowa waga czy prowadzony tryb życia. Niemniej, przyjmuje się, że malutki pupil je małe porcje, ale za to często. Najmłodszy szczeniak spożywa nawet od 4 do 6 posiłków dziennie. Po upływie 3. miesiąca życia pies psa karmi się zwykle 3 razy na dobę. Natomiast kiedy jego wiek przekroczy 6. miesiąc, liczbę posiłków możemy ograniczyć do 2 na dzień. Same porcje równie również są mocno uzależnione od konkretnego osobnika: przykładowo, energiczne, ruchliwe, spędzające aktywnie czas psiaki będą na pewno potrzebowały więcej pokarmu, niż te prowadzące spokojny tryb życia. Jednak niezwykle ważne jest podawanie karmy dla szczeniaka o odpowiedniej, cennej zawartości, w sposób systematyczny. Dotyczy to zarówno tych samych pór dnia, jak i identycznego miejsca czy naczynia, z którego szczeniak je. Zbilansowana dieta w postaci gotowych, specjalnie przygotowanych produktów dla danych psów w konkretnym wieku, podobnie jak sam porządek spożywania posiłków, w dużej mierze zadecyduje o zdrowiu oraz poprawnym rozwoju pupila.


OLI