Sheryl Sandberg, szefowa Facebooka, symbol sukcesu i kobiecej siły w biznesie, daje się poznać jako zraniona kobieta i samotna matka. W szczerej do bólu książce Opcja B opowiada o swojej drodze od rozpaczy do próby podniesienia się po tragedii.
Po nagłej śmierci męża Sheryl była pewna, że ani ona, ani jej dzieci już nigdy nie doświadczą niczym niezmąconej radości. Wtedy usłyszała od przyjaciela, Adama Granta, psychologa, o krokach, które można podjąć, aby odzyskać równowagę i podnieść się po tragicznym zdarzeniu.
Sandberg dzieli się swoimi przeżyciami począwszy od strasznej chwili, w której znalazła męża na podłodze w siłowni. Jednak Opcja B to także opowieść o ludziach, którzy zdołali pokonać chorobę, utratę pracy, napaść seksualną, katastrofy naturalne i przemoc podczas wojny. Ich historie to dowód siły i wytrzymałości ludzkiego ducha… oraz zdolności ponownego przeżywania radości.
Przemyślenia Sheryl łączą się z wynikami badań psychologicznych. Odporność psychiczna pochodzi z ludzkiego wnętrza i wsparcia innych ludzi. Opcja B wyjaśnia jak pomagać tym, którzy przeżywają kryzys, jak okazywać współczucie samemu sobie, wychowywać odporne psychicznie dzieci oraz budować silne rodziny, społeczności i firmy.
Dwa tygodnie po stracie męża Sheryl przygotowywała się do szkolnej imprezy, w której zwykle biorą udział ojcowie dzieci. Kiedy jęknęła: „Chcę Dave’a z powrotem”, jej przyjaciółka odrzekła: „Plan A nie istnieje” i obiecała, że pomoże jej wykorzystać jak najlepiej plan B.
Wszyscy realizujemy jakiś plan B. Książka Sheryl Sandberg pomoże nam zrobić z niego najlepszy pożytek.
O książce:
Kinga Dębska, reżyserka wchodzącego właśnie do kin filmu Plan B, który – przypadkowo w stosunku do ukazania się książki Opcja B w Polsce – również opowiada historie ludzi podnoszących się po traumatycznych przeżyciach.
Najbardziej ujmuje mnie w „Opcji B” niespotykana szczerość Sheryl Sandberg, która jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, a mimo to odważnie opowiada o swoim bólu, porażkach i błędach. Mało kogo stać na taką otwartość. Myślę, że ona doskonale zdaje sobie sprawę, że tym sposobem zjednuje sobie rzesze miłośników na całym świecie. I zmienia świat. Jej książka, tak jak mój nowy film pod tytułem „Plan B”, niesie pocieszenie i zaraża optymizmem. Mimo wszystko. Bo „czasami trzeba przejść przez coś strasznego, żeby zdać sobie sprawę z piękna na tym świecie.
Malala Yousafazai, laureatka pokojowej nagrody Nobla:
Polecam tę książkę wszystkim ludziom na świecie. Nikt nie zdoła uniknąć smutku, straty i rozczarowania życiem, dlatego najlepszym pomysłem jest stworzenie własnego planu B.
Bill i Melinda Gates, wiceprezesi Bill&Melinda Gates Foundation:
Trudno jest nawiązać kontakt z czytelnikami. Jeszcze trudniejsze jest dopomożenie im w podjęciu konkretnych kroków, by zmienić swoje życie na lepsze. Plan B robi jedno i drugie.
Poradnik, który natychmiast stał się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych będzie miał premierę w Polsce 15 lutego.
Materiał partnera zewnętrznego