Znane wytwórnie filmowe stosunkowo rzadko decydują się produkować kinematografię nawiązującą tematyką do osób chorych. W ostatnich latach królują obrazy oparte na przygodach superbohaterów, nieśmiertelną popularnością cieszą się też komedie romantyczne czy filmy sensacyjne. Ten trend postanowił przełamać Netflix, który zaproponował swoim użytkownikom serial „Atypowy”.
„Jestem dziwakiem. Wszyscy tak twierdzą”
Tymi słowami wita widzów osiemnastoletni Samuel Gardner, główny bohater serialu. Sam, bo tak nazywany jest przez swoją rodzinę, cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Chłopak często miewa problemy z odnalezieniem się w otaczającym go świecie. Drażnią go głośne dźwięki i ostre światło, które w konsekwencji powodują u niego napady paniki. Sam doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich przypadłości i rozumie, czym są one spowodowane, jednak mimo to nie zamierza się poddawać i chce żyć jak większość jego rówieśników. Nastolatek postanawia znaleźć sobie dziewczynę, a następstwo podjętej przez niego decyzji generuje szereg czasem zabawnych, ale czasem też smutnych sytuacji, w których biorą udział zarówno jego najbliżsi krewni, jak i znajomi.
Autyzm w centrum wydarzeń
Przez pryzmat choroby Sama widz jest świadkiem funkcjonowania jego rodziny. Wiele problemów, z jakimi muszą mierzyć się jej członkowie, stwarza nie samo zachowanie chłopaka, ale konsekwencja wiedzy, że cierpi on na zaburzenia psychiki. I tak obserwujemy matkę, Elsę, która pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, jednocześnie zaniedbując przez to relacje z mężem i córką. Widzimy dylematy ojca, Douga, który pomimo osiemnastu lat syna wciąż wstydzi się jego choroby. W końcu przypatrujemy się perypetiom młodszej siostry Sama, Casey, która święci tryumfy w życiu sportowym, jednak pomimo sukcesów i ciągłej opieki nad bratem czuje się zaniedbywana przez oboje rodziców.
Doskonała gra aktorska
Postać głównego bohatera na ekranie odtwarza Keir Gilchrist, aktor znany z roli w filmie „Całkiem zabawna historia”, gdzie również wcielał się w postać chłopaka z zaburzeniami. Brytyjczyk w serialu „Atypowy” udowadnia, że pomimo młodego wieku już teraz prezentuje umiejętności aktorskie na najwyższym poziomie. Równie wiarygodnie na ekranie prezentują się pozostali członkowie rodziny nastolatka, czyli Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport i Brigette Lundy-Paine. Przed kamerą swój kunszt udowadniają też postaci drugoplanowe, jak choćby Nik Dodani, grający rolę Zahida, czyli najlepszego przyjaciela Sama.
Serialowa edukacja
Netflix określa „Atypowego” jak komedię z elementami dramatu. Do tej pory amerykańska spółka wyprodukowała dwa sezony serialu, z czego pierwszy składa się z ośmiu odcinków, natomiast drugi z dziesięciu. Obraz niesie ze sobą nie tylko wartość rozrywkową, ale też edukacyjną. Poruszane w nim sytuacje tłumaczą, z jakimi problemami borykają się osoby cierpiące na autyzm, ale też pokazują, jak mogą sobie z nimi radzić osoby z najbliższego otoczenia chorych. Serial z powodzeniem mógłby być emitowany w placówkach oświatowych, do których uczęszczają uczniowie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, gdzie stanowiłby doskonały poradnik zarówno dla ich rówieśników, jak i dla nauczycieli.
APU