Banki oferują nam różne produkty finansowe, dzięki którym możemy zrealizować ważne dla nas inwestycje. Jednak kredyt kredytowi nierówny. Warto poznać nie tylko podstawowe różnice między kredytem gotówkowym i hipotecznym, ale także cele, na jakie możemy je przeznaczyć. Dzięki temu podejmiemy rozważną dla nas decyzję finansową, na której tylko skorzystamy.
- Kredyt hipoteczny a gotówkowy – różnice
1.1 Kiedy ubiegać się o kredyt hipoteczny?
1.2 Kredyt gotówkowy, czyli konsumpcyjny
- Koszty związane z kredytem
Kredyt hipoteczny a gotówkowy – różnice
Decyzje o wzięciu kredytu na kilka lat musi być podjęta rozważnie. Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego warto poznać ich koszta, w tym celu sprawdź kalkulator kredytowy online i ciesz się niską ratą.
Kiedy ubiegać się o kredyt hipoteczny?
Na początek warto ustalić, czym jest tak naprawdę kredyt hipoteczny. Wielu osobom kojarzy się on z wieloletnią spłatą rat oraz z dużym zobowiązaniem. I rzeczywiście kredyt hipoteczny najczęściej jest udzielany na okres minimum 5 lat. Mitem jest jednak stwierdzenie, że jest on droższy aniżeli kredyt gotówkowy.
Po kredyt hipoteczny sięgamy wtedy, gdy planujemy całą pożyczoną kwotę wydać na zakup nieruchomości. W ramach tych środków możemy ją także wyremontować i wyposażyć. Warunkiem przyznania kredytu jest posiadanie co najmniej 20% wkładu własnego wartości nieruchomości. Zdarzają się jednak banki, które oferują niższy pułap za dodatkowe produkty, jak ubezpieczenie kredytu.
Kolejnym wyróżnikiem kredytu hipotecznego jest jego zabezpieczenie. Bank, który udzieli nam środków na zakup nieruchomości, ma prawo ją sprzedać w przypadku naszej niewypłacalności. Ponadto w trakcie pierwszych kilkunastu miesięcy, musimy zapewnić dodatkowe formy zabezpieczeń, jak ubezpieczenia pomostowe, blokada środków na rachunku, czy też poręczenie osoby trzeciej.
Kredyt gotówkowy, czyli konsumpcyjny
Podstawową różnicą między kredytem hipotecznym a gotówkowym jest jego wielkość. Banki przyznają kredyty konsumpcyjne na kwotę nie wyższą niż 100 tys. złotych. Natomiast maksymalny termin spłaty to najczęściej 10 lat.
Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel. Niezależnie od tego, czy planujemy kupić nowy samochód, czy też sfinansować tropikalne wakacje – bank nie będzie miał wobec tego żadnych roszczeń. Jeśli zaś brakuje nam niewielkiej kwoty na zakup nieruchomości, kredyt gotówkowy może okazać się lepszą opcją aniżeli kredyt hipoteczny.
Niewątpliwie jedną z głównych zalet są mniejsze formalności oraz krótszy czas oczekiwania na decyzję. W przypadku kredytu hipotecznego na informację zwrotną możemy czekać nawet 3 tygodnie, natomiast przy pożyczce konsumpcyjnej okres ten skraca się do kilku dni. Również ilość przedstawianych dokumentów jest znacznie prostsza.
Koszta związane z kredytem
Każde zobowiązanie w banku wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to nie tylko stała, miesięczna rata, ale także opłaty wstępne i dodatkowe świadczenia przewidziane w warunkach kredytu.
Do podstawowych opłat zaliczamy:
- odsetki
- marżę
- prowizję za udzielenie kredytu
- opłatę za wcześniejszą spłatę (opcjonalnie)
- ubezpieczenie na życie (opcjonalnie)
- wakacje kredytowe (opcjonalnie)
W przypadku kredytu hipotecznego możemy liczyć się także z innymi opłatami, jak:
- ubezpieczenie pomostowe
- wycena nieruchomości
- ubezpieczenie nieruchomości
Jednym z podstawowych wskaźników kosztów związanych z kredytem jest RRSO, czyli wysokość oprocentowania. Jednakże nie zawsze jest on miarodajny, co najlepiej widać przy porównaniu kredytu hipotecznego, a gotówkowego. W przypadku krótszego zobowiązania RRSO będzie zawsze wyższe, aniżeli oprocentowanie kredytu branego na kilkadziesiąt lat.
Materiał partnera zewnętrznego