Odwodnienie to poważny problem, zwłaszcza w czasie lata, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Występuje w momencie, gdy w organizmie jest zbyt niska ilość wody. Pojawić może się u osób w każdym wieku, szczególnie groźne jest jednak u osób starszych. Jak rozpoznać jego objawy i co wówczas należy zrobić?

Objawy odwodnienia

Poziom nawodnienia ulega częstemu obniżeniu, zwłaszcza jeżeli nie dostarcza się do organizmu płynów. Zbyt mała ilość wody prowadzi do złego samopoczucia. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to może nawet zagrażać życiu. W przypadku osób starszych jest to szczególnie istotne, ponieważ mogą nie odczuwać pragnienia. Jak rozpoznać odwodnienie? Jeżeli pojawiają się zawroty głowy, zwiększone pragnienie oraz ogólne osłabienie, to możemy podejrzewać, że mamy z nim do czynienia w stopniu lekkim. Stopień umiarkowany przekłada się zaś na ospałość, przyspieszone bicie serca oraz uczucie suchości w ustach. W niektórych przypadkach może wystąpić także szybki oddech, a nawet pogorszenie stanu psychicznego.

Przyczyny odwodnienia

Przyczyn tego stanu może być bardzo wiele, gdyż zależne są od różnych czynników. Najczęściej wymienia się: zwiększoną aktywność fizyczną, spożywanie dużej ilości alkoholu, kofeiny bądź leków (są to środki o działaniu odwadniającym). Odwodnienie może zostać spowodowane również chorobą, np. niewydolnością nerek czy cukromoczem. Powodują go też niektóre stany chorobowe jak m.in. wysoka gorączka, biegunka lub wymioty.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

W związku z tym, że osoby starsze często nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje zdrowie, opiekunowie powinni pamiętać o dostarczaniu im odpowiedniej ilości wody. Jest to tym ważniejsze, gdy panują wysokie temperatury. W upalne dni lepiej ograniczyć przebywanie na słońcu, a podczas spaceru, mieć zawsze przy sobie butelkę wody. Jeżeli opiekun zauważy jakiekolwiek objawy odwodnienia (np. popękane usta bądź zaburzenia wzroku), to należy bezzwłocznie udać się do lekarza, a następnie postępować według jego zaleceń. Osoby starsze muszą przyjmować na dobę przynajmniej dwa litry wody. Jej regularne spożywanie powinno zapobiec wystąpieniu odwodnienia.

Systematyczne dostarczanie wody organizmowi może wyeliminować wiele dolegliwości, jak chociażby bóle głowy. To często rolą opiekunów jest dbanie o zdrowie osób starszych. Ten zawód z pewnością należy do wymagających, jednak przynieść może wiele satysfakcji. Każdy, kto chciałby się dowiedzieć więcej na jego temat, powinien zajrzeć na avoria.com.pl, gdzie znajdują się zarówno oferty pracy, jak i specjalistyczne porady. Seniorzy zasługują przecież na godną starość.


Materiał partnera zewnętrznego