Rozszerzenie diety dziecka to bardzo ważny krok w jego prawidłowym rozwoju. Właśnie dlatego warto podawać mu pełnowartościowe produkty, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Najlepszym przykładem zróżnicowanego posiłku jest obiad dla rocznego dziecka – maluch bowiem znacznie chętniej zje ciepłe danie w ciągu dnia niż zaraz po przebudzeniu. Rodzice też zwykle mają wtedy więcej czasu i na przygotowanie posiłku, jak i na wspólne spokojne jedzenie.
Codzienne obiady dla rocznego dziecka
Świeżo upieczonym rodzicom może wydawać się, że przygotowanie obiadu dla rocznego dziecka to wielogodzinne poszukiwania zdrowych produktów oraz wiele czasu spędzonego przy kuchni. Nic bardziej mylnego! Przygotowanie pożywnego i smacznego dania dla dziecka wcale nie musi być bardziej uciążliwe niż gotowanie dla dorosłych. Co więcej, większość dań przygotowanych dla maluchów, mogą zjeść także dorośli. W większości przypadków doskonale sprawdzają się dania jednogarnkowe – zupy kremy, pulpeciki gotowane w bulionie, mięso duszone z warzywami itp. Jeśli rodzice nie wiedzą jeszcze jak gotować dla malucha, mogą podawać mu dania ze słoiczka (patrz https://humana-baby.pl/kategoria/posilki-warzywne-100-organic/). I na ich podstawie nauczyć się jakie konsystencje dań i produkty najbardziej smakują ich dziecku. Warto wiedzieć, że gotowe posiłki dla niemowląt są przygotowywane przez specjalistów z dziedziny żywienia, a produkty użyte do produkcji – są zawsze najwyższej jakości, dokładnie tak, jakby wybierali je sami rodzice.
Jakie produkty serwować na obiad dla rocznego dziecka?
Już od pierwszych chwil życia dziecka, rodzice zastanawiają się, jakie produkty podawać swojemu maleństwu, aby prawidłowo się rozwijało. Na początku życia oczywiście najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Później, obiad dla rocznego dziecka powinien składać się z warzyw, kasz, ryb i delikatnego mięsa. Na deser lub przekąskę można od czasu do czasu podawać świeże owoce. Mięso i ryby należy podawać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Ewentualnie, z wiekiem można zwiększać tę częstotliwość. Co konkretnie powinno gościć na talerzu rocznego dziecka? Są to między innymi: marchewka, cukinia, brokuły, groszek, ziemniaki, koperek, pietruszka, jabłka, morele, śliwki,banany, nektarynki, wszelkiego typu kasze, ryże i nabiał (jogurty, twarożki, biały ser). Te i wiele więcej produktów w codziennej diecie dziecka to nie tylko kolorowe i smaczne posiłki, ale przede wszystkim bogactwo witamin, minerałów i cennych dla organizmu składników odżywczych.
Żywienie małego dziecka to ogromne wyzwanie dla rodziców. Nie jest ono jednak ponad ich siły. Wystarczy tylko zasięgnąć podstawowych informacji u lekarzy i bardziej doświadczonych rodziców. To pozwoli w krótkim czasie zdobyć niezbędną wiedzę i zachęcić do gotowania nawet tych, którzy do tej pory zdecydowanie unikali codziennego gotowania.
Materiał partnera zewnętrznego