Skóra maluszka wymaga specjalnej pielęgnacji nawet wtedy, gdy nie ma na niej żadnych niepokojących zmian. Ze względu na swoją niedojrzałość, naskórek niemowlaka nie potrafi ochronić się zbyt dobrze przed zewnętrznymi czynnikami typu wiatr, czy słońce i ma tendencję do wysuszania się. W związku z tym warto sięgnąć po emolienty dla niemowląt, które dobrze zabezpieczą skórę dziecka przed drażniącymi czynnikami oraz zapewnią jej właściwe natłuszczenie.

Czym są emolienty?

Emolienty to preparaty, które stosuje się w celu nawilżenia, natłuszczenia oraz zwiększenia elastyczności skóry. Są idealnym kosmetykiem do pielęgnacji skóry niemowląt ze względu na to, że nie zawierają składników alergizujących, a przy tym potrafią wzmocnić barierę ochronną naskórka dziecka. Spełniają też bardzo ważną rolę w procesie leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS), są polecane przy skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.

Dlaczego emolienty są wskazane do pielęgnacji skóry noworodka i niemowlaka?

Skóra noworodka i nieco starszego niemowlaka różni się budową od skóry osoby dorosłej. Przede wszystkim charakteryzuje się niedojrzałością poszczególnych warstw naskórka. Na przykład wierzchnia warstwa naskórka, czyli warstwa rogowa, nie jest tak ścisła jak u osoby dorosłej. Tu komórki nie układają się dachówkowato i nie tworzą szczelnej bariery, w związku z czym woda szybciej ucieka z naskórka i powoduje jego przesuszenie. Ponadto rozluźnione połączenia między komórkami skóry sprawiają, że łatwiej wniknąć w nią drobnoustrojom. Tu pomocne są właśnie emolienty dla noworodków, które wzmacniają barierę ochronną naskórka, nie dopuszczając do wniknięcia bakterii, czy grzybów. Zatrzymują one ponadto wodę wewnątrz naskórka, dzięki czemu skóra dziecka jest lepiej nawilżona.

Emolienty dla noworodków, ze względu na swoje kojące właściwości, wspomagają również proces leczenia skóry noworodków w takich jednostkach chorobowych skóry jak: trądzik noworodków, rumień toksyczny noworodków, prosaki, noworodkowa krostkowica skóry głowy, rozrost gruczołów łojowych, potówki zwykłe, czy atopowe zapalenie skóry. W szczególności przy atopowym zapaleniu skóry zaleca się regularne stosowanie emolientów, gdyż zapobiegają one przesuszaniu skóry i jednocześnie chronią ją przed wnikaniem drobnoustrojów. Emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry z AZS powinny zawierać przede wszystkim w swoim składzie: kwas tłuszczowy, wosk pszczeli, mono-, di- oraz trójglicerydy, glicerol, mannitol, sorbitol, estry długołańcuchowe oraz 5% lub 10% mocznik. Warto zwrócić uwagę, czy stosowane emolienty, nie zawierają takich składników jak owies, czy glikol propylenowy, gdyż nie powinno się ich stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.

W jaki sposób działają emolienty dla niemowląt?

Mechanizm działania emolientów dla niemowląt na skórę jest trojaki:

  1. Mają działanie okluzyjne.
  2. Zwiększają stopień nawilżenia naskórka.
  3. Wzmacniają barierę ochronną, dzięki działaniu na struktury cementu międzykomórkowego.

Działanie okluzyjne sprowadza się do tego, że na powierzchni naskórka wytwarza się ochronny płaszcz, który zapobiega uciekaniu wody na zewnątrz. Woda nie wyparowuje więc już tak łatwo z naskórka, lecz zostaje w nim zatrzymana. Wnika wówczas do korneocytów (komórek naskórka) i uszczelnia w ten sposób przestrzenie międzykomórkowe. Składnikami, które mają właściwości okluzyjne w emolientach, są: fosfolipidy np. lecytyna; sterole, woski; alkohole wielowodorowe np. glikol propylenowy; oleje wodorowęglowe np. parafina, oleje mineralne, wazelina; estry woskowe np. lanolina.

Nawilżenie skóry po zastosowaniu emolientów możliwe jest dzięki humektantom. Są to takie składniki kosmetyków, które odpowiadają za przyciąganie do siebie cząsteczek wody z głębszych warstw naskórka. Jednym z silniej działających humektantów jest kwas hialuronowy, którego jedna cząsteczka potrafi przyciągnąć do siebie aż 250 cząsteczek wody. Innymi humektantami, które można znaleźć w składzie emolientu i które skutecznie nawilżają skórę, są: mocznik, gliceryna, sorbitol, czy kwas mlekowy.

Zbudowanie silnej bariery ochronnej naskórka- to zadanie dla lipidów, których nie brakuje w emolientach. Dzięki nim skóra niemowlaka nie przesusza się tak bardzo pod wpływem wiatru, czy suchego powietrza z grzejników. Lipidy, które najlepiej odbudują barierę ochronną skóry, i które powinny się znaleźć w kosmetykach dla dzieci to: nienasycone kwasy tłuszczowe, skwaleny, fosfolipidy, cholesterol, sterole. Dobrym ich źródłem jest olej z awokado, masło shea, olej makadamia i olej araganowy.

W jaki sposób pielęgnować skórę niemowlaka za pomocą emolientów?

Aby emolienty dla niemowlaków spełniły swoją rolę i dobrze nawilżyły skórę dziecka, powinny być stosowane na wilgotną skórę 2-3 razy dziennie. Mowa tu przede wszystkim o kremach i maściach. Jeśli mają służyć do kąpieli, wówczas powinno się je dodawać w 2 ostatnich minutach kąpieli. Woda w tym czasie nie może przekraczać temperatury 27-30 stopni Celsjusza. Emolienty do kąpieli występują w postaci emulsji lub olejku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • K. Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, „Forum Dermatologicum” 2016, tom 2, nr 1, s. 20-23
  • A. Bodajko-Grochowska, Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, tom 8, nr 1, s. 14-20
  • P. Brzeziński, Dermatologia okresu noworodkowego- choroby skóry niewymagające leczenia, „Przegląd Lekarski” 2009, tom. 66, nr 9, s. 535-537

Materiał partnera zewnętrznego