Mówi się, że niemowlęta głównie jedzą i śpią, więc młodzi rodzice właśnie tak sobie to wyobrażają. Niestety nie zawsze jest tak różowo. Czasem niemowlę śpi mało, w opinii rodziców o wiele za mało. Jakie mogą być tego przyczyny? I jak sobie z tym radzić?
Opieka nad niemowlakiem to ciągłe zmiany. Nawet idealnie śpiące dzieci miewają okresy regresu snu, kłopoty z zaśnięciem lub wielokrotne pobudki w nocy. Niemowlę, które śpi za mało, spędza sen z oczu także swoim rodzicom. Martwią się oni, czy niedobór snu nie wpłynie negatywnie na jego rozwój. To prawda, że wypoczynek i sen jest dla maluchów bardzo ważny, bo w tym czasie mózg ma szansę usystematyzować wszystkie nowe informacje, które nabywa, a są ich przecież miliony. Są jednak pewne naturalne okresy w życiu niemowlaka, kiedy sypia mniej.
Ile powinno spać niemowlę
- Noworodek potrzebuje ok. 17 godzin snu na dobę
- W okolicach 3 miesiąca życia potrzeba snu zmniejsza się do 16 godzin na dobę
- W wieku 4-5 miesięcy dzieci powinny spać ok. 15 godzin
- W wieku 6-8 miesięcy 13-14,5 godzin
- Dzieciom od 10 miesiąca do roku zwykle wystarcza 13 godzin snu
Są to wartości orientacyjne i uśrednione nie należy wyliczać dziecku snu z zegarkiem w ręku, a raczej obserwować i szukać przyczyn kłopotów ze snem. Jeśli dziecko jest ewidentnie zmęczone, a ma kłopoty z zaśnięciem, przyczyną na pewno jest niepokój lub jakiś dyskomfort. W przypadku ząbkujących maluchów na pewno sprawdzi się dawka syropu przeciwbólowego. Skutecznie ułatwia zaśnięcie. Ważna jest również bliskość i czułość rodzica. W przypadku trudności z usypianiem dziecka doskonale sprawdza się chusta, która daje dziecku bliskość, przytulenie, naturalne kołysanie, a rodzicom pozwala mieć wolne ręce i usypiać dziecko w trakcie codziennych, domowych czynności.
Sposoby na usypianie
Wiele maluchów ma swoje ulubione sposoby na usypianie. W większości przypadków sprawdza się oczywiście spacer. Świeże powietrze i przytulny wózek to ulubione okoliczności na drzemkę. Inne maluchy są bardziej wymagające i w niektórych okresach zasypiają na przykład tylko w aucie. Niejeden tatuś objeździł osiedle dookoła próbując uśpić dziecko.
Na część maluchów działa tak zwany biały szum. Są to odgłosy, które przypominają dzieciom dźwięki z łona matki. Funkcję białego szumu spełnia też szum fal czy odgłosy deszczu. Można je puszczać dzieciom ze specjalnych szumiących misiów lub korzystać z aplikacji na smartfona. Niektóre niemowlęta lubią również dźwięk suszarki.
Materiał partnera zewnętrznego