Najlepszy czas na naukę czytania i pisania według metody Marii Montessori przypada na okres między 3 a 6 rokiem życia. Do nauki nie można dziecka przymuszać. Jednak nauka poprzez zabawę może być naprawdę wciągająca i efektywna. Jak ją wprowadzić i o czym należy pamiętać. Warto zacząć jak najwcześniej, w końcu warto najpierw stymulować rozwój psychomotoryczny, a potem także rozwój mowy i rozwój manualny, kreatywność i wyobraźnię przestrzenną.
Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori
Maria Montessori wymyśliła koncepcję nauczania poprzez zabawę. Zakłada ona, że należy pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie. Kładzie się nacisk na rozwój zainteresowań, które wykazuje dziecko. Nie ma tu przymusu przyswajania wiedzy. Dziecko ma się skupić przez 20, a nie 45 minut. W ramach tej metody bardzo często łączy się dzieci z różnych grup wiekowych i tworzy grupy integracyjne. Dzieci uczą się od siebie wzajemnie, korzystają z książeczek edukacyjnych, kolorowanek, a także zwykłych zabawek. Nauka poprzez zabawę powinna angażować wszystkie zmysły. W domu poza wykorzystaniem książeczek edukacyjnych, można również po prostu pozwolić dziecku uczestniczyć w codziennych obowiązkach. Wspólne gotowanie czy pieczenie to także nauka poprzez zabawę. Podobnie jak asysta tacie przy pracach majsterkowicza. Oczywiście można pozwolić dziecku tylko na te czynności, które są dla niego bezpieczne i zawsze mieć je pod czujnym okiem. Warto uczestniczyć w zabawach dziecka przynajmniej od czasu do czasu. Dobrym wyborem są namioty dla dzieci. Tutaj dziecko może chować swoje zabawki, ale warto uczyć go utrzymywania czystości. Przy okazji zabawy w Indian czy po prostu biwakowanie, warto przemycić wiedzę, jak należy zachowywać się w lesie. W czasie zabawy dziecko zapamiętuje więcej niż mogłoby nam się wydawać.
Jeździk pomoże dziecku doskonalić równowagę
Na samym początku dziecko rozwija się głównie pod względem motorycznym, choć tak naprawdę chłonie wszystko z otoczenia i przyswaja słowa, mimo że jeszcze nie potrafi ich wypowiedzieć czy nadać im znaczenia. Na pewno w czasie intensywnego rozwoju motorycznego warto go wspierać. Doskonałym wyborem będzie jeździk dla dziecka, który warto zakupić jeszcze przed rowerkiem biegowym. Na czterokołowcu dziecko uczy się koordynacji ruchowej podczas skręcania, a także odpychania się i zatrzymywania. Później będzie mu łatwiej na rowerku biegowym i nauka jazdy na rowerze będzie dla niego „pestką”. Nauka krok po kroku poprzez zabawę zawsze popłaca. Dziecko nie odczuwa przymusu ani stresu czy presji związanej z nauką.
Karty z quizami czy układankami dostosowane do wieku rozbudzą jego ciekawość świata
Kolejną propozycją jest zaopatrzenie się w karty z quizami i układankami. Tutaj świetną ofertą są karty CzuCzu albo Janod. Obrazek z podpisem czy literką ułatwia skojarzenie nazwy z przedmiotem, czy istotą, ułatwia naukę nowych wyrazów, a także czytania. Układanki z kolei rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a także rozwijają zdolności manualne, które niezbędne są przy rozpoczęciu nauki pisania. Warto wybierać wyklejanki, zdrapki, kolorowanki i wszelkie zabawki angażujące i rozwijające umiejętności manualne. Dziecko w ten sposób uczy się niejako przy okazji i nie jest to dla niego męczące. Oczywiście wszelkiego rodzaju karty edukacyjne, układanki czy puzzle muszą być dopasowane do wieku dziecka. Zbyt trudne elementy mogą zniechęcać dziecko. Chodzi o to, by krok po kroku rozwijać jego zainteresowania.
Interaktywne książeczki pomogą rozwinąć dziecięce zainteresowania
Gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym i chce się stymulować jego rozwój, to doskonale sprawdzają się książeczki. Zwykłe czytanie dziecku już rozwija jego wyobraźnię, ale można wykorzystać także książeczki interaktywne. Takie, do których używa się magicznego pióra świetnie się sprawdzą. Mówiące pióro może sprawdzić dziecięcą wiedzę, odtworzyć piosenkę czy przybliżyć informacje na temat widzianego obrazka. To połączenie tradycyjnej książeczki i dobre wykorzystanie nowych technologii. Książeczki zawierają klasyczną treść, vademecum, quizy, a także zaprogramowaną muzykę odtwarzaną przez długopis.
W każdej codziennej zabawie warto przemycić odrobinę wiedzy. Odpowiednie zabawki takie jak jeździki, namioty dla dzieci, baseny z piłeczkami czy książeczki interaktywne będą wspierać jego rozwój na poszczególnych etapach życia.
Materiał partnera