Lato to czas na najsmaczniejsze warzywa i owoce! Cieszą oczy kolorami, podniebienie smakami i są skarbnicą wielu wartości odżywczych, w tym cennego kwasu foliowego.

To najwdzięczniejsza pora na warzywno-owocowe zakupy. Do wyboru mamy m.in. sałaty, szparagi, jarmuż – wszystkie bogate w kwas foliowy, czyli witaminę B9, nazywaną również folacyną lub folianem.

Kwas foliowy – potrzebny od początku

Jest składnikiem niezbędnym do wzrostu komórek rozwijającego się dziecka. Najistotniejszy jest w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kształtuje się cewa nerwowa. Jego niedobór może skutkować powstaniem poważnych wad płodu (np. deformacją czaszki i kręgosłupa). Dlatego specjaliści rekomendują zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed planowanym poczęciem.

Warto dodać, że kwas foliowy to nie tylko witamina dla przyszłych matek. Związek ten jest potrzebny każdemu, niezależnie od wieku i płci. Dzięki niemu podnosi się w organizmie poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a obniża homocysteiny, która przyczynia się do powstania miażdżycy. Wysoki poziom kwasu foliowego pomaga także zapobiegać anemii i poprawia nasze zdolności poznawcze. Jeśli więc chcesz być w doskonałej formie, zadbaj, by w twoim menu było dużo tego pierwiastka.

Zielono mi, czyli gdzie szukać kwasu foliowego

Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać kwasu foliowego, musi być on dostarczany z pożywieniem oraz w formie produktów leczniczych. Warto więc każdego dnia sięgać po owoce i warzywa, szczególnie te zielone, bo to właśnie one są najlepszym źródłem kwasu foliowego. Aby jednak organizm mógł go dobrze wykorzystać, najlepiej zjadać je na surowo, raczyć się np. koktajlami lub surówkami z dodatkiem jarmużu, szpinaku i różnych rodzajów sałat. Jest teraz na nie idealny sezon! Można je łączyć z innymi źródłami kwasu foliowego,
np. awokado i orzechami, groszkiem lub szparagami. Do takiej sałaty warto dodać jajo kurze, które również jest zasobne w kwas foliowy.

Niestety, wcale nie jest tak różowo…. znaczy zielono…

Nawet dieta wyjątkowo bogata w produkty zawierające kwas foliowy, nie jest w stanie zapewnić jego odpowiedniego stężenia w organizmie. Po pierwsze, stres, kawa, przemęczenie uszczuplają jego zapasy. Po drugie, niewiele trzeba, by produkty bogate w ten składnik utraciły go. Wystarczy m.in. ugotowanie ich (powoduje ono stratę 90 proc. kwasu foliowego) lub niewłaściwe przechowywanie (np. w folii). Dlatego kobietom w ciąży i planującym zostanie mamą zaleca się suplementację kwasu foliowego 0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i w pierwszych 12 tygodniach ciąży). W przeciwieństwie do kwasu foliowego z naturalnych źródeł, ten w postaci syntetycznej przyswaja się niemal w 100 proc.

Folik to produkt leczniczy zawierający kwas foliowy. (Acidum folicum), Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki barwy jasno żółtej, okrągłe, obustronnie płaskie.
Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego. u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

 Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.

Cena: 30 tabletek/ ok. 7 zł

24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48 22-755-96-48. Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Materiał partnera zewnętrznego