Okres karmienia piersią jest wyjątkowy. Życie zmienia się o 180 stopni i zaczyna się kręcić wokół dziecka, które teraz staje się całym światem. Młode mamy często obawiają się, że ich dieta może zaszkodzić produkcji mleka i jego jakości. Czy truskawki są jednym z produktów, których należy unikać? Sprawdź!

Truskawki są owiane złą sławą wśród wielu młodych mam. Być może często słyszysz, że w trakcie karmienia piersią powinnaś ich unikać, podobnie jak poziomek, jagód i owoców cytrusowych, ponieważ mogą zaszkodzić twojemu dziecku. Nie ma w tym jednak wiele prawdy. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami WHO, kobieta karmiąca może odżywiać się zupełnie normalnie, bez wykluczania większości składników z diety. Warto jednak wiedzieć, dlaczego spożywanie truskawek w okresie karmienia piersią wywołuje tak ogromne kontrowersje i jaka jest prawda.

Truskawki a karmienie piersią – nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Na początek najważniejsze: dieta mamy nie ma wpływu na jakość pokarmu dostarczanego maluszkowi w trakcie karmienia. Nie powstaje on bezpośrednio ze składników spożytych przez kobietę, a wytwarza się w gruczołach piersiowych, z krwi matki. A to oznacza, że stosowanie jakiejkolwiek diety eliminacyjnej jest nie tylko zbędne, ale również odradzane przez specjalistów. Klucz do zdrowia twojego i dziecka to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta.

Jedynym problemem, na który wskazuje się w przypadku truskawek, są ich właściwości alergizujące. Powstaje więc pytanie: czy substancje wywołujące reakcję alergiczną mogą przedostać się do mleka matki i czy nie zaszkodzą dziecku?

W tym kontekście trzeba pamiętać o dwóch kwestiach.

  1. Głównym czynnikiem alergizującym są związki chemiczne, które stosuje się podczas uprawy truskawek, jak również innych owoców np. cytrusów. Dlatego warto wybierać te owoce, które są uprawiane z wykorzystaniem naturalnych środków ochronnych i pochodzą z upraw organicznych. To ograniczy ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji alergicznej.
  2. Reakcja alergiczna może rzeczywiście wystąpić u dziecka, jednak zdarza się to dość rzadko, a niewielka ilość alergenów w mleku mamy może nawet wesprzeć jego „uodpornienie się” na takie substancje.

Dlatego nie należy odmawiać sobie jedzenia truskawek w okresie karmienia piersią. Jednak pamiętaj, by uważnie obserwować swój organizm oraz reakcje twojego dziecka. Jeśli stanie się niespokojne, pojawi się wysypka lub inne typowe objawy alergii, wówczas warto wyeliminować te owoce z diety i skonsultować się z lekarzem.

Czy truskawki wpływają na ilość pokarmu?

To pytanie, które także często pojawia się w kontekście truskawek. Nie bez powodu, ponieważ owoce te są bardzo bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawierają przede wszystkim:

  • duże ilości witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem i wspomaga organizm w procesach przyswajania żelaza,
  • wapń wspomagający rozwój i utrzymanie kości w dobrej kondycji,
  • żelazo,
  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • mangan, magnez, potas oraz sole mineralne.

To bardzo wartościowe składniki, niezbędne w zdrowej diecie. Jednak, pomimo licznych wartości odżywczych, truskawki nie biorą udziału w procesie wspomagania laktacji. Dlatego, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z produkcją pokarmu, wypróbuj inne sposoby. Wiele młodych mam sięga po produkty prolaktacyjne, które zawierają słód jęczmienny, takie jak Femaltiker. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procesu laktacji, skonsultuj je ze swoim lekarzem lub doradcą laktacyjnym.


Materiał partnera zewnętrznego