„Nie ufam jej, mam jakieś złe przeczucie”, „Mam wrażenie, że bardzo dobra z niego osoba” – jak często też miałeś różne opinie, po krótkiej rozmowie z dopiero co poznaną osobą? To Twój mózg czyta sygnały wysyłane przez rozmówców i wysyła Ci krótkie sprawozdania z tych obserwacji. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten tekst!
Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy
Rozmawiając z drugą osobą i obserwując jej mimikę twarzy, jesteś w stanie stwierdzić, czy dany temat interesuje Twojego rozmówcę czy może wręcz przeciwnie – nudzi. Z ruchu gałek ocznych można z powodzeniem określić, czy druga osoba kłamie, czuje się niepewnie czy nie mówi nam wszystkiego, ukrywając pewne informacje. W bardzo prosty sposób możemy określić, czy osoba, z którą rozmawiamy, przypomina sobie pewne obrazy, zdarzenia, czy też może je kreuje. Jeśli wzrok naszego rozmówcy podczas opowiadania jakiejś historii ucieka w prawą stronę – oznacza to, że mówi on prawdę, wyciąga z pamięci wspomnienia, przypomina sobie dźwięki. Kiedy natomiast spogląda w lewo – możemy być niemalże pewni, że w jego głowie tworzą się nowe obrazy, które przedstawia nam jako prawdziwe. Jest to bardzo łatwy sposób, na rozgryzienie naszego rozmówcy, tym bardziej, że mało osób wie, że tak się dzieje.
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego świadczy o zainteresowaniu poruszonym tematem. Nie można tego robić jednak bez przerwy, ponieważ może to być uznawane za natrętne, czy wywoływać niepewność u naszego rozmówcy. Z drugiej strony, unikanie kontaktu wzrokowego, wpatrywanie się w podłogę świadczy o nieśmiałości oraz niepewności, braku poczucia bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o usta – ich zagryzanie to ewidentny objaw zdenerwowania czy odczuwania lęku. Jeśli druga osoba zaciska wargi, prawdopodobnie nie zgadza się z tym co mówimy. Usta bardzo często są przez nas wykorzystywane do wysyłania zmysłowych sygnałów.
Kilka słów o gestach
Gestykulacja, czyli przekazywanie informacji za pomocą ruchu rąk oraz ramion – niektórzy z nas gestykulują bardzo sporo, inni mniej. Ta przesadna sprawia, że nasza wypowiedź jest chaotyczna, zaburzany jest odbiór informacji przez naszych rozmówców czy słuchaczy. Skupiają się oni wtedy na naszych gestach, niekoniecznie wyłapując informacje, o których mówimy. Najlepiej, gdy jest ona umiarkowana – wówczas współgra z naszą mimiką i odbiór informacji jest o wiele przyjemniejszy. Bardzo łatwo możemy odczytać czy osoba, z którą rozmawiamy jest zrelaksowana czy niepewna patrząc na jej ułożenie rąk. Jeśli ma ramiona skrzyżowane na piersiach, oznacza to, że przyjmuje postawę obronną, zamkniętą. W przypadku, kiedy jej ręce zwisają swobodnie wzdłuż ciała, wskazuje to na jej spokój.
Stukając w stół podkreślamy swoje zniecierpliwienie, a pocierając kark pokazujemy swoją frustrację. Można także wyrazić swoją otwartość pokazując wewnętrzną stronę dłoni.
Łącząc dane gesty, mimikę oraz typy postawy jesteśmy w stanie określić czy dana osoba jest typem wzrokowca, słuchowca czy kinestetyka. Mając taką informację, można używać pewnych sformułowań, które są dopasowane do danego typu i w ten sposób łatwiej dotrzeć do danej osoby. Mowę ciała bardzo dobrze znają najlepsi sprzedawcy, którzy patrząc przez chwilę na człowieka, wiedzą jak do niego mówić by kupił ich produkt. Wykorzystując informacje, o których wspomnieliśmy w powyższym tekście jesteś w stanie określić jaką osobą jest Twój rozmówca.
KMA