Zakupoholizm to poważny problem, którego objawy nie powinny być ignorowane. Nieleczony może prowadzić do poważniejszy zaburzeń psychiczny oraz kłopotów finansowych. Podpowiadamy, czym jest zakupoholizm i jak z nim walczyć.
Przyczyny zakupoholizmu
Najprościej rzecz ujmując zakupoholizm to niepohamowany pęd przed nabywaniem dużej ilość dóbr materialnych. Jest uważany za zaburzenie natury psychicznej oraz za uzależnienie behawioralne. Można go porównać do innych nawyków, takich jak: konieczność śledzenia social-mediów lub uzależnienie od telefonu komórkowego. Przyjmuje się, że główną przyczyna zakupoholizmu są nieprawidłowości zachodzące w układzie nerwowym. Mowa o zbyt niskim poziomie dopaminy oraz serotoniny, które wzmacniają chęć dokonywania częstych zakupów. Inna przyczyna to skłonność danej osoby do różnego rodzaju uzależnień, na przykład od nikotyny, alkoholu lub internetu. Kolejna kwestia to presja najbliższego środowiska, jeżeli większość jego przedstawicieli ceni sobie tylko modne ubrania i gadżety, to reszta próbuje podążać ich śladem. Wiele osób popada w zakupoholizm w celu złudnej poprawy stanu swojej psychiki. Jest to jednak działanie krótkowzroczne, które nie odmieni zaistniałej sytuacji życiowej.
Najczęstsze objawy zakupoholizmu
Na szczęście objawy zakupoholizmu są dosyć łatwe do spostrzeżenia. Wbrew pozorom ciągła chęć robienia zakupów nie jest normą i może prowadzić to poważniejszych problemów psychicznych, które rujnują daną osobę i jej najbliższe otoczenie. Jednym ze sztandarowych objawów omawianej dolegliwości jest chęć częstego przebywania w galeriach handlowych i odczuwana z tego powodu radość. W sytuacji gdy sklepy stacjonarne są zamknięta taka osoba dokonuje zakupów w sieci. Zakupoholik potrafi kupować rzeczy zupełnie nieprzydatne w przerażająco dużych ilościach, przykładowo może to być 10 par identycznych spodni. Takie osoby spędzają wiele czasu na planowanie nabycia kolejnych produktów. Co więcej, tracą kontrole nad domowych budżetem, co może skutkować brakiem środków finansowych na opłacenie rachunków lub koniecznością rezygnacji z bardziej opłacalnych wydatków. Zakupoholicy otwarcie mówią o tym, że nabywanie nowych dóbr to sposób na poprawę ich nastroju. Z kolei po ich zakupie odczuwają niewytłumaczalne poczucie wstydu. Takie osoby potrafią
Czy zakupoholizm da się wyleczyć?
Błyskawiczna reakcja w przypadku spostrzeżenia wyżej wymienionych objawów jest mało prawdopodobna. W końcu dla większości z nas zakupy nie stanowią niczego niezwykłego. W czasie gdy problem staję się oczywisty konieczne jest łagodne podejście do osoby uzależnionej. Można jej towarzyszyć w zakupach lub w miarę możliwości ustalać limit na wydatki. W wielu przypadkach będzie pomoc specjalisty w postaci psychologa. Razem z jego pomocą podczas terapii osoba uzależniona uświadamia sobie swój problem i stara się go pozbyć.
Na szczęście, w większości przypadków pomoc specjalisty pozwala na przezwyciężenie omawianego nałogu. Ważne aby reakcja na zmiany w zachowaniu danej osoby była jak najszybsza, dzięki czemu problem nie będzie się pogłębiał.
TNE