Polacy z roku na rok coraz bardziej profesjonalnie traktują organizację wesel. O oprawę tego najważniejszego dnia w życiu – tak jak na zachodzie – dbają już nie tylko sami państwo młodzi, ale również wedding plannerzy. Pokazy barmańskie, ruchome zaproszenia i obrączki z zapisem fal głosowych: to wszystko przechodzi już ze sfery fantazji w rzeczywistość.
Zaproszenia: uchylić rąbka tajemnicy
Rzadko się dziś zdarza, że pary kupują gotowe zaproszenia ze standardowymi symbolami ślubnymi. Sklepy internetowe oferują personalizację, która nie zawsze wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Wybrać można wszystko – od nadruku przez kolor kokard czy wzór koronki aż po rodzaj papieru. Nic więc dziwnego, że standardem staje się samodzielne projektowanie. Żeby jednak obmyślić koncepcję zaproszeń, najpierw trzeba ustalić motyw przewodni wesela lub chociaż podjąć decyzję dotyczącą stylistyki, która będzie spójna z oprawą uroczystości. Zaproszenia są dla gości podpowiedzią, czego mogą się spodziewać podczas przyjęcia – pikniku na łonie natury czy blasku pałacowego wnętrza. Wyrażają oczekiwania pary młodej co do atmosfery na weselu. Jedni preferują oficjalną i dokładają wszelkich starań, by zaproszenia były eleganckie, inni stawiają na luz, puszczając oko do gości żartobliwymi wstawkami w formie rysunków czy wierszyków. Do ciekawszych pomysłów należą zaproszenia z karykaturami przyszłych małżonków, zaproszenia ruchome (na wzór rozkładanych książeczek dla dzieci), a także imitujące bilety na spektakl teatralny.
Atrakcje: żeby było co wspominać
Na współczesnym weselu „atrakcje” znaczą coś zupełnie innego niż jeszcze kilkanaście lat temu. Długie oczepiny z niesmacznymi zabawami, w których nie każdy chciał brać udział, ustępują miejsca nowym modom, np. fajerwerkom albo zimnym ogniom, fotobudce, pokazom barmańskim, candy barowi. Na skromniejszych uroczystościach dla najbliższej rodziny czy znajomych świetnie sprawdzają się gry planszowe. Można też poprosić gości o przebranie się w stroje odpowiadające tematowi przewodniemu i przygotować upominki, które do niej nawiązują, np. alkohol w ozdobnych buteleczkach z napisem „drink me” (Alicja w Krainie Czarów).
Obrączki: na wieczną pamiątkę
Zmiany jakie zachodzą w podejściu do organizacji wesel dotarły również do branży jubilerskiej. Wiele marek proponuje klientom unikatowe obrączki wykonane według projektu pary młodej we współpracy z doświadczonymi złotnikami. W pracowni Andrzeja Bielaka powstają krążki z wytłoczonymi liniami papilarnymi oraz nietypowymi symbolami, które mają sentymentalne znaczenie dla nowożeńców, np. śladem psiej łapy albo kształtem morskiej fali. Do wyrobu obrączek wykorzystywane są nietypowe materiały (np. drewno) i techniki jubilerskie (np. mokume gane). Istnieje nawet możliwość utrwalenia na krążkach zapisu fal głosowych czy echa serca. Nietypowe obrączki wybierane są coraz chętniej – ich znaczenie symboliczne jest o wiele większe, kiedy mają indywidualny charakter.
Materiał partnera zewnętrznego