Wokół tematu masturbacji kobiet narosło wiele mitów. Wciąż nie brakuje osób, które traktują onanizowanie się jako przejaw nieprawidłowych zachowań seksualnych, prowadzących do poważnych zaburzeń. Jednak zdrowa masturbacja, jest źródłem przyjemności i sposobem na poprawę samopoczucia i w bardzo pozytywny sposób wpływa na kobiece ciało oraz umysł.
Masturbowanie się jest zalecane przez wielu lekarzy jako sposób na rozwiązanie problemów zarówno ze sferą seksualną życia kobiety, jak i jej zdrowiem. Na czym polega masturbacja kobiet i czy może stanowić zagrożenie?
Masturbacja kobiet – co to takiego?
Mianem masturbacji określa się działanie polegające na dotykaniu miejsc intymnych, którego celem jest osiągnięcie orgazmu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że masturbacja nie zawsze musi kończyć się orgazmem. Zdarza się, że źródłem przyjemności i sposobem na redukcję napięcia seksualnego dla osoby masturbującej się jest sam dotyk i pobudzanie miejsc intymnych. U kobiet masturbacja polega na pieszczotach zewnętrznych narządów płciowych takich jak łechtaczka i wargi sromowe, jak i penetracji pochwy oraz wejścia do niej.
Masturbacja kobiet może ograniczać się do dotyku dłoni i palców lub odbywać się przy wykorzystaniu wibratora, nakładki wibrującej lub innego rodzaju akcesoriów ułatwiających stymulację łechtaczki i pochwy. O tym, jak się masturbować, decyduje kobieta. To, jaką metodę wybierze, uzależnione jest od jej indywidualnych preferencji i fantazji erotycznych oraz tego, w jaki sposób łatwiej osiąga orgazm.
Pomimo tego, że wiele osób sądzi inaczej, masturbacja jest naturalnym elementem życia seksualnego człowieka i zdrowym sposobem na redukcję napięcia seksualnego. W onanizowaniu się nie powinno się doszukiwać objawów zaburzeń seksualnych czy też przykładu „niezdrowych” zachowań, pod warunkiem, że nie nosi ono znamienia przymusu. Jeżeli ktoś masturbuje się, bo lubi, jest to dla niego źródłem przyjemności i sposobem na poznanie swoich erotycznych potrzeb, jest to zjawisko zupełnie naturalne.
Problem pojawia się wówczas, kiedy osoba masturbująca się nie potrafi w inny sposób osiągnąć orgazmu, np. podczas stosunku z partnerem, lub kiedy odczuwa silny przymus onanizowania się, nad którym zaczyna tracić kontrolę. Wówczas takie zachowanie może być przejawem uzależnienia i powinno skłonić do zasięgnięcia opinii specjalisty.
Zalety masturbacji kobiet
Masturbacja kobiet ma wiele zalet, które dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Bardzo często systematyczne onanizowanie jest zalecane kobietom przez seksuologów jako metoda na pokonanie trudności w osiąganiu orgazmu podczas seksu z partnerem, uatrakcyjnienie życia seksualnego, a także sposób na wzmocnienie relacji partnerskiej. Onanizowanie się pozwala pozbyć się stresu, poprawia nastrój i samopoczucie, redukuje napięcie.
Ponadto wzmacnia mięśnie Kegla odpowiedzialne m.in.: za prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego oraz odczuwanie przyjemności podczas seksu. Dodatkowo masturbacja poprawia krążenie krwi i nawilżenie pochwy, ograniczając tym samym ryzyko rozwoju infekcji intymnych.
Materiał partnera