Ślub i wesele to najważniejszy moment w życiu dwójki młodych ludzi, którzy pragną rozpocząć wspólne życie. Dlatego nie ma się co dziwić, że przez długie miesiące trwają intensywne przygotowania do tego szczególnego dnia, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik i wypadło jak najlepiej. Ze ślubem i weselem wiąże się wiele różnych przesądów, które dla jednych są bardzo istotne, a inni się nimi nie przejmują. Warto jednak przyjrzeć się najciekawszym wierzeniom i prawidłom.

Przesądy związane ze ślubem

Chyba najpopularniejszy ślubny przesąd jest związany z datą tego wyjątkowego wydarzenia. Wiele osób wierzy, że nie powinno się go planować na miesiąc, w którego nazwie nie występuje literka „r”, ponoć przynosi to pecha.  Ponadto nie powinno się zmieniać daty ślubu, która już raz została ustalona. Kolejny bardzo popularny przesąd mówi o tym, że pan młody nie powinien przed ślubem oglądać panny młodej w sukni. Ciekawe prawidło głosi, że dobrze jest wziąć ślub w kościele, w którym panna młoda była chrzczona, a na świadków nie warto brać pary.

Istnieje także sporo wierzeń związanych z ubiorem pary młodej np. panna młoda powinna wybrać suknię, w której pójdzie do ołtarza wraz z matką lub najlepszą przyjaciółką, a w kreacji nie powinno być pereł, które są zapowiedzią łez. Bardzo ciekawy przesąd mówi o tym, że podczas przymiarek panna młoda nie może zakładać wszystkich elementów stroju naraz, przeglądając się w lustrze trzeba zdjąć przynajmniej jedną część garderoby. Pannie młodej welon może założyć jedynie panna, a pan młody nie powinien pojechać na własny ślub bez banknotu w kieszeni. W trakcie drogi do ołtarza młoda para nie powinna się rozglądać, jest to zwiastunem zdrady. Ponadto, jeżeli podczas składania życzeń młodym małżonkom życzenia złoży ktoś obcy, będzie to oznaczało dużo szczęścia w małżeństwie.

Przesądy związane z weselem

Ponadto wiele przesądów dotyczy także przyjęcia weselnego. Zgodnie z wierzeniami młodzi powinni przestrzegać kilku zasad również po ogłoszeniu ich mężem i żoną. Ciekawy zwyczaj mówi o tym, że ta osoba, która podczas zamiatania kawałków szkła ze stłuczonych kieliszków weźmie do rąk szufelkę, będzie rządzić w małżeństwie.

Wchodząc na salę pan młody powinien przenieść żonę przez próg, aby chronić ją przed potknięciem, co jest złym znakiem. Jeżeli młodzi małżonkowie podczas pierwszego tańca pomylą kroki, może to wróżyć niezgodę w ich związku.

Chyba najbardziej popularnymi przesądami weselnymi są te związane z oczepinami. Pan i pani młoda powinni rzucić za siebie krawat i welon, kto złapie te elementy ślubnego stroju powinien pierwszy w kolejności wziąć ślub. Jeżeli coś pójdzie nie tak podczas rzucania welonu i panna młoda będzie musiała powtórzyć tę czynność, prawdopodobnie małżeństwo ułoży się dla niej niepomyślnie.

Wiele ślubnych i weselnych przesądów to dziś jedynie anegdotyczne przykłady. Niektóre młode pary wręcz specjalnie rezygnują z różnych zwyczajów jak np. rzucanie kieliszkami za siebie, żeby nie mieć nic wspólnego z wierzeniami. Jednak w niektórych rodzinach tradycje i prawidła są nadal silnie przestrzegane, nie tylko z powodu wiary w przesądy, ale także dlatego aby dodać magii temu wyjątkowemu dniu.


AKU