Ślub i wesele – najważniejszy dzień w życiu dwojga zakochanych ludzi. Idealnie zorganizowana uroczystość to marzenie zarówno Pań jak i Panów Młodych, a przygotowanie całego wydarzenia wymaga sporo czasu i wysiłku. Najczęściej uroczystości weselne odbywają się latem. Czy trzeba czekać do lata, żeby zorganizować wspaniałe wesele? Nie! Jesień i zima dają równie dużo możliwości, co najcieplejsze miesiące w roku. Dużą zaletą tego czasu są także niższe ceny i więcej dostępnych terminów. Jak zorganizować wyjątkowy ślub jesienią lub zimą?
W harmonii z naturą
Najpiękniejsze wesela, które zapadają w pamięć zarówno Państwa Młodych jak i gości, to te, które są oparte na jakimś temacie. Zorganizowanie uroczystości w ramach jednego dominującego motywu sprawia, że wszystkie jej elementy są spójne i dają wrażenie dobrze skomponowanej całości. Dotyczy to zarówno wyboru miejsca, dekoracji sali, strojów Pary Młodej, jak i tego, co zostanie zaserwowane gościom do jedzenia.
Jeżeli organizujemy ślub jesienią lub zimą najlepiej w jego tematykę wpleść aktualną porę roku. Latem ma to mniejsze znaczenie, ale w pozostałych miesiącach osadzenie uroczystości w naturze pozwala uzyskać spektakularne efekty. Jesień to bogactwo owoców i warzyw, a także ciepłych kolorów. Zima nieodzownie kojarzy nam się ze śniegiem i świętami Bożego Narodzenia. Jeżeli do odpowiednio dobranych dekoracji i menu dołożymy sprzyjającą aurę na zewnątrz – efekt wow na weselu zagwarantowany.
Wesele jesienią
Jesienna magia to przede wszystkim kolory. Planując wesele o tej porze roku warto znaleźć salę, w której otoczeniu znajdą się drzewa liściaste. Nie musi to być miejsce w środku lasu, chociaż cudownie byłoby spędzić ten dzień gdzieś w malowniczych Bieszczadach. Wystarczy nawet niewielki, ale dobrze zorganizowany teren, z zadbanymi drzewami i krzewami. Barwy, które podziwiamy w naturze tylko jesienią dają niepowtarzalną okazję do przepięknych sesji zdjęciowych.
Dekoracje sali powinny korespondować właśnie z tym, co we wrześniu, październiku i listopadzie widzimy za oknem. Mogą więc bazować na barwach pomarańczowych, żółtych, czerwieniach, brązach, z dodatkiem złota. Warto wykorzystać żywe rośliny, które o tej porze roku prezentują się najpiękniej. W sali mogą znaleźć się nawet zboża, jarzębina czy dynie – to bardzo popularny motyw. Bukiet Panny Młodej również może składać się z kwitnących jesienią kwiatów i roślin, m.in.: wrzosów, lawendy, słoneczników czy astrów.
Na sezonowych owocach i warzywach powinno opierać się również weselne menu. Poza wspomnianą wcześniej obowiązkową dynią, pamiętać trzeba także o papryce, cukinii i pomidorach. Jesień to także czas grzybów, które Polacy ubóstwiają. Słodkie potrawy i tort mogą składać się ze śliwek, jabłek, orzechów, z dodatkiem cynamonu czy karmelu.
Wesele zimą
Trudno wyobrazić sobie bardziej bajkową scenerię na wesele niż zimowy krajobraz, pokryty śniegiem i udekorowany światełkami. Decydując się na ślub zimą, lepiej postawić na miesiące, które w Polsce najczęściej obfitują w śnieg. Nie zawsze zdarza się to w grudniu. Tutaj bowiem, podobnie jak jesienią, bardzo ważne będzie otoczenie sali weselnej.
Dużym plusem zimowego wesela jest to, że można swobodnie korzystać z wszelkiego rodzaju dekoracji świątecznych. Mowa tutaj przede wszystkim o światełkach, które potrafią nadać każdemu miejscu wyjątkowego klimatu. Trudno znaleźć rośliny typowo zimowe, dlatego można wykorzystać gałęzie świerku czy sosny w połączeniu z kwiatami tzw. gwiazdy betlejemskiej. Pięknie komponują się także wiszące kryształki, błyszczące płatki śniegu czy udekorowane sztucznym śniegiem gałęzie. Podobne rośliny warto wpleść w ślubny bukiet.
Zimowe menu weselne wbrew pozorom nie musi być nudne. Jeżeli mamy taką możliwość warto wykorzystać dziczyznę. W nowoczesnej kuchni do łask wracają polskie warzywa korzeniowe, które tradycyjnie królowały na zimowych stołach. Można z nich wyczarować prawdziwe rarytasy. Nie zapominajmy też, że zima to czas na cytrusy. Zwłaszcza pomarańcze świetnie wpisują się w klimat grudnia czy stycznia, a do tego dają dużo kulinarnych możliwości. Warto pamiętać także o korzennych przyprawach oraz dobrze skomponowanym grzańcu.
BŁA