Przyjęcie zaproszenia na ważną uroczystość wiąże się z zakupem prezentu. Istnieje wiele zasad, które podpowiadają, jakie upominki są mile widziane, a jakich należy unikać. Kryterium finansowe tylko częściowo decyduje o wyborze prezentu na chrzest, komunię lub ślub. Upominek powinien być dostosowany do okazji i rangi wydarzenia. Pamiątki na chrzest mają zwykle charakter uniwersalny. Może to być biżuteria dobrej jakości lub rzeczy, które przydadzą się maluszkowi. Podobne zasady pojawiają się podczas wyboru prezentu na komunię. Z kolei podarki ślubne warto skonsultować z narzeczonymi i ich rodzinami. Jeśli nie wiadomo, co kupić, lepiej zaufać sprawdzonej zasadzie i wręczyć kopertę z pieniędzmi.
Klasyczne upominki w dobrym tonie na uroczystości rodzinne
Istnieje długa lista klasycznych, sprawdzonych upominków, które zawsze można kupić na ślub, komunię lub chrzest. Są to najczęściej rzeczy codziennego użytku. Ubranka i zabawki dla niemowlaka zawsze się przydadzą. Prezenty komunijne to zarówno sprzęt elektroniczny, ulubione gry na konsolę, książki, jak i biżuteria. Znacznie łatwiej wybrać podarunek dla dziewczynki. W sezonie komunijnym pojawiają się specjalne kolekcje kolczyków, pierścionków, bransoletek i łańcuszków, dedykowanych dla dziewczynek. Srebrna lub złota biżuteria zawsze będzie miłą pamiątką. Wciąż modne są także zegarki. Jednak zamiast zwykłego czasomierza, warto dziecku sprezentować zegarek elektroniczny typu smartwatch. Rower albo hulajnoga elektryczna też będą mile widziane. Wybierając prezent dla dziecka, zwłaszcza starszego, wypada zadać pytanie rodzicom, czy tego właśnie potrzebuje. Szczere pytanie jest w dobrym tonie. Lepszy jest prezent przemyślany i skonsultowany z rodziną niż niechciana niespodzianka.
Rozczarowania prezentami ślubnymi sprawiły, że młode pokolenie woli wręczyć gościom listę prezentów, niż czekać na kilka kompletów pościeli, żelazka i odkurzacze. Jeśli na zaproszeniu ślubnym widnieje życzenie odnośnie do upominku, to należy je uszanować. Przyszli małżonkowie mogą wyraźnie napisać, że chcą otrzymać pieniądze, a zamiast kwiatów datki na cele charytatywne. To ich wybór i wypada go uszanować.
Pieniądze jako uniwersalny i praktyczny prezent na ślub, komunię lub chrzciny
Przed podjęciem decyzji o zakupach prezentów, warto zadać sobie pytanie: co ja chciałbym dostać na taką okazję? Dobra zasada, jeśli nie mamy konkretnego pomysłu, to wręczenie gotówki. Wiele osób na siłę szuka prezentu, chcąc być oryginalnym. Wymuszony prezent nikomu nie sprawi przyjemności. Dlatego uniwersalny i praktyczny, choć i przewidywalny upominek, to pieniądze. Pozostaje ustalenie kwoty. Najwyższe sumy wręczane są z okazji ślubu. Wypada wręczyć pieniądze w eleganckiej kopercie, najlepiej z kartką z życzeniami. Są też specjalne pudełka na gotówkę. Mniej odpowiednią formą są bony podarunkowe.
Prezenty używane i z przeceny są zdecydowanie w złym guście
Rzeczy używane, niechciane i z przeceny są zdecydowanie w złym guście. Jeśli widać ślady użytkowania lub opakowanie jest uszkodzone, nie należy wręczać takiego upominku. Źle to świadczy o osobie obdarowującej. Na ważne uroczystości: ślub, komunię, chrzciny, nie wypada dawać własnoręcznie robionych przedmiotów. Rękodzieło to raczej pomysł na urodzinowy lub imieninowy upominek. Ranga uroczystości wymaga prezentu na odpowiednim poziomie i o adekwatnej wartości. Często pokusa skorzystania z wyprzedaży i przecen jest duża, lecz dobre wychowanie i zasady savoir-vivre doradzają, by kupować rzeczy nowe, w nieskazitelnym stanie.
Prezent na ślub, komunię, chrzciny to z jednej strony pamiątka, z drugie zaś upominek, który ma sprawić przyjemność obdarowanym. Dlatego warto i wypada pytać o to, co przyda się dziecku lub nowożeńcom. Wypada także wręczyć gotówkę w estetycznej kopercie lub pudełku z dedykacją.
MKT