Zaręczyny to niezwykle ważny moment w życiu każdej pary. Oświadczyny poprzez podarowanie pierścionka zaręczynowego wybrance swojego serca to już tradycja, która w kulturze europejskiej jest obecna od setek lat. Jest to symbol wierności i oddania, dlatego mężczyźni wybierając ten jeden model pierścionka mają często problem z dokonaniem zakupu. Jaki pierścionek zaręczynowy? Żółte złoto, białe złoto, a może złoto dwukolorowe? A co z rodzajem kamienia szlachetnego? Ciężko zdecydować się na jeden, idealny model pierścionka, który ma zdobić palec serdeczny naszej wybranki przez resztę życia. Przed zakupem biżuterii warto zrobić małe śledztwo, dzięki któremu dowiemy się nie tylko, co lubi nasza przyszła żona, ale również jakie znaczenia mają poszczególne rodzaje kamieni szlachetnych.
Diament / Brylant
Często te dwa pojęcia są ze sobą mylone lub używane wymiennie. Diament to minerał, który powstaje w wyniku procesów geologicznych zachodzących w skorupie ziemskiej przez miliony lat. Diament to jeden z najtrwalszych materiałów występujących na Ziemi. Brylant z kolei to oszlifowany diament. Ten ostatni bez obróbki ma matowe, nieregularne wykończenie, dlatego wymaga odpowiednich zabiegów szlifierskich. Wniosek z tego taki, że każdy brylant to diament, ale nie każdy diament to brylant.
Diament jest obecny w przemyśle jubilerskim od wielu lat i jest najchętniej wybieranym rodzajem kamienia do pierścionków zaręczynowych. Z uwagi na to, że jest najtwardszym minerałem występującym na naszej planecie, ma to również odzwierciedlenie w jego symbolicznym znaczeniu. Pierścionek z diamentem oznacza trwałość i stałość w uczuciach. Biała kolorystyka diamentu jest również symbolem niewinności i czystości panny młodej, która oddaje swe serce wybrankowi. Brylantowy szlif kamienia oznacza nieskazitelność i perfekcyjność.
Szafir
Drugi najczęściej wybierany rodzaj kamienia szlachetnego występujący w pierścionkach zaręczynowych. Jego błękitna, delikatna barwa pasuje przede wszystkim blondynkom o jasnej karnacji. Szafir symbolizuje nieskończoność i wszechwiedzę. Przez wielu uważany za swego rodzaju talizman, który ma przynosić szczęście i harmonię w małżeństwie. Najbardziej pożądane są szafiry pochodzące z Tajlandii, Birmy i Kaszmiru, które posiadają charakterystyczną, bławatkową barwę.
Pierścionek zaręczynowy – jaki kruszec?
Wybór pierścionka zaręczynowego to nie tylko kamień szlachetny, ale również kolor złota. Najbardziej klasyczne są oczywiście pierścionki wykonane z żółtego złota. Jeśli jednak wybranka na co dzień nosi srebrną biżuterię, lepszym rozwiązaniem będzie złoto białe. Pierścionki z białego złota idealnie współgrają z niemal każdym rodzajem damskiej urody i są stanowią biżuterię ponadczasową.
Podsumowując, najbardziej klasyczne zaręczynowe pierścionki to te łączące w sobie kruszec złoto oraz kamień szlachetny w postaci brylantu. Diament jako symbol trwałości i wiecznej miłości idealnie wpisuje się w romantyczny charakter pierścionka zaręczynowego.
Materiał partnera zewnętrznego