Wygrzewanie słuchawek to dosyć kontrowersyjny temat, który interesuje wiele osób. Już sama nazwa pokazuje, że niektóre opisy nie mają nic wspólnego z prawdą. Aktualnie korzystamy z nowoczesnych słuchawek, które pozwalają zachować komfort. Sztywna membrana jest popychana przez układ mechaniczny cewki. Jeśli chodzi o elektrostatyczne słuchawki, układ jest popychany przez kawałek plastiku. Jakie zmiany zachodzą podczas użytkowania tego produktu? Na czym polega proces wygrzewania słuchawek? O czym warto wiedzieć? Jakie kwestie są najważniejsze?
Wygrzewanie słuchawek
Membrana zmienia swoje właściwości, bez względu na materiał, z jakiego jest wykonana. Ten element, po opuszczeniu fabryki, jest gładki i sztywny. To wpływa na dźwięk słuchawek, jaki usłyszymy po zakupie nowego sprzętu. Pierwsze godziny pracy słuchawek sprawiają, że przyłącze membrany jest mniej sztywne i zmiękczone. Co ciekawe, różnica między używaną membraną, a widoczną, jest widoczna pod mikroskopem atomowym. Użytkownicy często mówią o tym, że w czasie wygrzewania dochodzi do mikropęknięć. Tak naprawdę chodzi o zmianę struktury wewnętrznej włókien, co wiąże się z milionami wygięć w tył i w przód. Ponadto, pod wpływem tzw. wygrzewania dochodzi do zmiany parametrów zawieszenia cewki lub zawieszenia materiału piezo elektrycznego. Ostateczny charakter słuchawek jest zależny od tego, jak długi i w jaki sposób wykonamy wygrzewanie.
O czym warto wiedzieć?
Jak przeprowadzić wygrzewanie w amatorskich warunkach? Do wzmacniacza trzeba podpiąć cyfrowe źródło sygnału. Jedynie takie źródło pozwala puszczać ten sam utwór przez wiele godzin. Następny krok to ustawienie poziomu sygnału na 80/90 % mocy nominalnej słuchawek. Pamiętajmy o tym, ze powinniśmy wykonać tez proces za pomocą białego szumu. Napręża on słuchawki harmonijnie. Innym rozwiązaniem jest puszczanie ulubionych utworów w pętli. Jeśli chodzi o spokojne piosenki, konieczne jest podbicie głośności dźwięku. Piosenki dynamiczne i głośne wymagają z kolei niższego ustawienia głośności, tak aby nie uszkodzić sprzętu do słuchania muzyki.
Warto podkreślić, że czas wygrzewania nie jest dokładnie określony. Słuchawki droższe i lepsze jakościowo wymagają często wygrzewania nieco dłuższego. Z koeli słuchawki wykonane z tańszych produktów, wiążą się z krótszym wygrzewaniem. W tym wypadku zmiany zachodzą szybko i sprawnie. Faktem jest, ze puryści dźwięków chętnie stosują długi czas wygrzewania. Pamiętajmy o tym, aby na parę godzin przerwać proces, a następnie powtórzyć go w systemie przerwa – kilka godzin wygrzewania słuchawek – przerwa – wygrzewanie i tak dalej. Cały cykl w takiej sytuacji może trwać od 60 do 100 godzin. Nie bez znaczenia jest to, że proces może zmieniać dźwięk, ale nie zawsze jest to słyszalne przez użytkownika. W niektórych przypadkach zmiany są bardzo małe, a w innych bardzo duże.
Nowoczesne słuchawki wymagają zadbania o bardzo dobrą jakość dźwięku. Odbiorcy chętnie stosują wygrzewanie, które może dawać użytkownikowi zadowalające efekty.
DKO