Od czasu premiery w 2016 roku aplikacja Pokemon Go bije rekordy popularności i wciąż zdobywa nowych użytkowników w Polsce i na świecie. Przedstawiamy krótki poradnik dla początkujących, zainteresowanych Pokemon Go. Jak grać? Jak działa aplikacja? W jaki sposób wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość?
Pokemon Go – jak grać?
Aby pobrać grę wystarczy zalogować się do App Store lub Google Play. Aplikacja jest darmowa. Po instalacji pierwszy krok to wybór awatara i pierwszego pokemona spośród: Bulbasaur, Charmander lub Squirtle. Następnie trzeba będzie zebrać przedmioty przydatne do złapania kolejnych pokemonów. Można zbierać je w siłowniach lub PokeStops czyli specjalnych punktach oznaczonych na mapie dużymi niebieskimi ikonkami albo kupować za monety lub prawdziwe pieniądze. Siłownie i PokeStops są uzupełniane nowymi przedmiotami co pięć minut.
Aby złapać nowe pokemony wystarczy przechadzać się po okolicy. Najczęściej pojawiają się one losowo. Trzeba podejść możliwie blisko – gdy pokemon znajdzie się w okręgu wokół pozycji gracza, należy dotknąć go na ekranie, aby rozpocząć bitwę i uruchomić pokeballa, przesuwając palcem od dołu do góry po ekranie.
Pokeball powinien zostać rzucony, gdy okrąg gracza będzie jak najmniejszy – im dokładniejszy rzut, tym większa szansa na złapanie pokemona. Czerwony kolor okręgu oznacza, że dany pokemon jest trudniejszy do złapania, a zielony – że jest łatwym celem. Bardziej zaawansowaną techniką jest obracanie pokeballa przed rzutem.
Pokemon Go – porady dla początkujących
Mimo że pierwszego pokemona wybrać można spośród trzech następujących Bulbasaur, Charmander lub Squirtle, istnieje opcja zdobycia Pikachu już na tym etapie. Wystarczy odrzucić propozycję, a następnie odczekać. Czasem zajmuje to chwilę, jednak wystarczy odrobina cierpliwości, aby na ekranie wyboru pojawił się Pikachu.
Aplikacja może przytłoczyć początkujących graczy tak dużą ilością treści. Najlepiej zatem działać powoli i stopniowo odkrywać nowe funkcje gry. Na przykład, niektóre pokemony są również dostępne wyłącznie na jednym terytorium, na przykład Mr. Mime, który pojawia się tylko w Europie. Ciekawą opcją może być wirtualna zmiana adresu IP telefonu poprzez usługę VPN i uzyskanie w ten sposób dostępu do pokemonów zamieszkujących inne części świata.
Ponieważ Pokemon Go znacznie obciąża zużycie baterii, warto zaopatrzyć się w przenośne źródło zasilania, jak powerbank. Nie zaszkodzi też włączyć tryb oszczędzania baterii w ustawieniach aplikacji oraz wyłączyć wibracje i efekty dźwiękowe.
Rozszerzona rzeczywistość – co to takiego?
Pokemon Go to bez wątpienia rewolucja w dobie gier na telefon komórkowy. Aplikacja to ewolucja klasycznej gry Pokemon znanej z przenośnych konsoli gameboy, wzbogaconej o nowoczesne technologie, takie jak geolokalizacja i rozszerzona rzeczywistość.
Rzeczywistość rozszerzona polega w skrócie na dodaniu wirtualnych elementów do rzeczywistej przestrzeni. Technologia integruje treści graficznych z widokiem świata rzeczywistego, a na ekranie smartfona widzimy jednocześnie prawdziwe otoczenie i pojawiające się tam nałożone na widok otoczenia pokemony.
Rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości znajdują oczywiście zastosowania nie tylko w gamingu, ale też w wielu innych branżach. Prezentacja dodatkowych treści w formie obrazów, filmów czy animowanych modeli 3D to doskonały sposób na nowoczesną kampanię marketingową. Sklep meblowy może udostępnić klientom wizualizację prezentującą jak konkretne meble wyglądałyby w ich domach, a firmy kosmetyczne pomóc klientkom dobrać odpowiednie kosmetyki do ich rysów twarzy.
Materiał partnera