Przygoda z własną stroną internetową, musi rozpocząć się od wymyślenia własnej nazwy danej strony, zwanej domeną internetową. Domena jest specjalnym adresem, dzięki któremu będzie można znaleźć i uruchomić twoją stronę internetową w przeglądarce. Czytaj dalej i sprawdź, na czym polega rejestracja domeny.

Domena to unikalny adres Twojej strony internetowej (w tym także własnej poczty elektronicznej). Powinien być charakterystyczny i łatwo zapadać pamięć, ponieważ to właśnie nazwa domeny będzie znakiem rozpoznawczym Twojej strony internetowej.

Zanim zarejestrujesz domenę

Domena internetowa może mieć różne końcówki, które mogą wskazywać na zasięg, a także charakter konkretnej strony internetowej. Najczęściej wykorzystywanymi końcówkami domen w Polsce są końcówki .pl, które wskazują na zasięg ogólnopolski danej domy. W przypadku regionalnych domen, można postawić na końcówki waw.pl (domeny warszawskie, związane z Warszawą i okolicami), bądź regionalne.

To jednak nie koniec. Końcówka domeny .com, wskazuje na międzynarodowy charakter konkretnej strony internetowej, z której bardzo często korzystają duże korporacje, czy po prostu firmy o profilu komercyjnym. Kolejnym rozszerzeniem może być końcówka domeny .org – którą najczęściej rezerwują stowarzyszenia, instytucje charytatywne czy organizacje non profit. Wśród pozostałych rozszerzeń, można znaleźć np. końcówki .gov, .net, czy .edu. Można również zarejestrować domenę z zagraniczną końcówką (np. .de – to skrót od niemieckiej domeny, miejsca jej zarejestrowania).

Rejestracja domeny – na czym polega?

Rejestracja domeny jest prostym procesem, który rozpoczyna się od wyboru wolnej nazwy. Warto pamiętać, że wiele domen jest już zarezerwowanych, dlatego przed rozpoczęciem rejestracji, warto sprawdzić jej status. Firmy zajmujące się rejestrowaniem domen, umożliwiają sprawdzenie dostępności danej domeny za darmo.

Jeśli Twoja domena jest wolna, kolejnym krokiem jest jej zarezerwowanie. Rejestracja domeny to w obecnych czasach bardzo intuicyjny proces, który trwa zaledwie kilka chwil. Aby nabyć domenę u konkretnego rejestratora domen, należy najpierw założyć konto, a dopiero później dokonać rezerwacji domeny. Zakładanie konta, wymaga podanie podstawowych danych adresowych, dzięki którym rejestrator domeny, będzie mógł sprawdzić wiarygodność danych.

Następnym krokiem jest rejestracja samej domeny. Proces nabywania domeny polega na dokonaniu transakcji, najczęściej w postaci zakupu konkretnego adresu www. W zależności od oferty konkretnej firmy, zajmującej się rejestrowaniem domen, zakup konkretnego adresu może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Część firm oferuje również specjalne promocje, które umożliwiają zarejestrowanie domeny za darmo.


Materiał partnera zewnętrznego