W dobie Internetu coraz częściej jesteśmy zmuszeni do kontaktu z innymi osobami z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego oraz sieci internetowej. Komunikacja zapośredniczona, w której strony nie mają możliwości rozmawiać twarzą w twarz, niesie ze sobą wiele plusów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim łatwość i szybkość przekazu informacji w odległych od siebie miejscach. W trakcie takiej rozmowy nie musimy troszczyć się o przekaz niewerbalny, możemy pisać maile czy komentarze na forach, leżąc w łóżku w rozciągniętej piżamie lub też idąc z psem na spacer. Jednak mimo wielu wygód, które niesie komunikacja online, rodzą się także pewne problemy i zasady, którymi musimy się kierować jeżeli chcemy, aby traktowano nas poważnie.

Etykieta w Internecie

Netykieta to pojęcie, pod którym kryje się zbiór zasad właściwego zachowania w Internecie. Każdy użytkownik zmuszony jest do przestrzegania reguł wynikających z ludzkiej przyzwoitości zarówno w życiu realnym jak i wirtualnym. Stosowanie się do nich może pozytywnie wpłynąć na odbiór naszej osoby przez innych użytkowników Sieci. Zaś regularne i nagminne jej łamanie często kończy się ograniczeniem naszej działalności przez administratora. Wśród podstawowych zaleceń netykiety odnoszącej się do internautów na forach dyskusyjnych znajdziemy: zakaz stosowania wulgaryzmów, trollowania, czyli prowokowania kłótni, spamowania, czyli wysyłania niepotrzebnych wiadomości.

Problematyczne formy

Zgodnie z netykietą użytkownicy zwracają się do siebie na ty. Ta zasada ma na celu zniwelowanie barier pomiędzy ludźmi i umożliwienie bezpośredniego kontaktu. W ten sposób zwracają się do siebie osoby korzystające z portali społecznościowych, forów internetowych. Piszą do nas w ten sposób także administratorzy firm. Jednak ta zasada może być kłopotliwa. Na co dzień nie zwracamy się przecież do osoby starszej czy będącej na wysokim stanowisku po imieniu. Dlatego też w niektórych sytuacjach internauci wolą unikać tej formy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest używanie klasycznych form Pan/ Pani/ Państwo. Jeśli staną się one uciążliwe, tak jak w życiu dojdzie do ich zmiany. Decyzja jak zwracać się do naszego internetowego rozmówcy jest zatem dość delikatną kwestią. Natomiast w komunikacji prywatnej, takiej jak maile, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na relacje, w których pozostajemy z internautą znajdującym się po drugiej stronie, na jej wiek oraz sprawowane przez nią stanowisko. Jeśli piszemy do kogoś w oficjalnej sprawie najlepiej skorzystać z formy Szanowny Panie/ Szanowna Pani lub jeśli piszemy do placówki, firmy czy instytucji, w której za korespondencję może odpowiadać przedstawiciel obu płci, najtrafniejszą będzie forma: Szanowni Państwo. W ten sposób nawiążemy właściwe relacje i nikogo nie obrazimy. Wymiana maili z przyjacielem czy członkiem rodziny ma już zdecydowanie inny wymiar. Śmiało możemy pozwolić sobie w niej na bezpośrednie zwroty dowodzące naszej bliskiej relacji.

Komunikacja online niesie wiele możliwości, lecz nie jest wolna także od zagrożeń. Stosowanie się do obowiązujących reguł oraz umiejętność wyczucia sytuacji umożliwia skuteczną komunikację, a także właściwy odbiór naszej osoby oraz naszych zamierzeń i intencji. Bądźmy zatem czujni i uważni podczas naszych działań w Internecie.


KPN