Wybór odpowiedniego roweru trekkingowego ma bardzo duże znaczenie dla twojego komfortu w czasie jazdy. Chociaż różne rodzaje rowerów działają identycznie, to ich konstrukcja, ciężar oraz wyposażenie dodatkowe sprawiają, że trudno wyobrazić sobie na przykład rower miejski za miastem. Z kolei dobry rower trekkingowy będzie niemal uniwersalny – czym zatem kierować się przy jego wyborze i zakupie?

Model trekkingowy to tak naprawdę najbardziej uniwersalny rodzaj roweru –  jego konstrukcja łączy w sobie cechy roweru miejskiego, górskiego i szosowego. Dzięki temu sprawdzi się praktycznie w każdych (choć może nie najbardziej ekstremalnych) warunkach. Rowery trekkingowe mają zazwyczaj koła o średnicy 28 cali, wyposażone w specjalny, terenowy bieżnik. Opony nie są jednak tak szerokie i przyczepne jak w rowerze górskim – to stan pośredni między oponami górskimi a miejskimi, zapewniają odpowiedni komfort podczas jazdy po mieście, jak i poza nim.

Rower trekkingowy uniwersalny czy dopasowany do płci?

W sklepach rowerowych online, takich jak np. Multibike,  znajdziemy wiele modeli uniwersalnych, coraz popularniejsze są rowery trekkingowe damskie i męskie. Niektóre modele damskie są niemal nie do odróżnienia od męskich czy uniwersalnych ( mają np. odrobinę zmieniony kolor i geometrię ramy czy kierownicy), z kolei inne będą już bardziej przystosowane dla kobiet – łącznie z dedykowanymi im rozwiązaniami. Miej jednak na uwadze, że ramy męskie i damskie nie różnią się dziś od siebie aż tak bardzo jak kiedyś. Nawet w modelach męskich obecny jest „sloping” górnej rury (opadanie ku tyłowi), choć zazwyczaj i tak są one wyższe niż w ramach dla pań. Wynika to z dbałości o komfort użytkownika oraz bezpieczeństwo. Niższy przekrok ramy ułatwia wsiadanie i zmniejsza ryzyko zahaczenia o ramę na przykład przy szybkim zsiadaniu lub wręcz zeskakiwaniu w niebezpiecznej sytuacji.

Jaką ramę wybrać do roweru trekkingowego?

Prawdopodobnie to właśnie rama jest najważniejszym elementem roweru. Najczęściej spotkasz się z ramami ze stali, aluminium i karbonowymi. Te pierwsze są najtańsze, stosunkowo wytrzymałe, ale także ciężkie – bardzo dotkliwie odczujesz ich masę, jeśli jeździsz po mniej płaskim terenie. Ramy aluminiowe są droższe, ale mniej wytrzymałe. Jeśli zdecydujesz się na taką, zadbaj o to, by rower miał dobrej jakości przednie amortyzatory. Dobrym wyborem będą tu na przykład amortyzatory olejowo-sprężynowe (trwałe i stosunkowo tanie) lub olejowo-powietrzne (bardziej komfortowe, ale wymagające znacznie częstszego serwisowania). Amortyzatory pneumatyczne lub sprężynowe są zdecydowanie najtańsze, ale mogą nie poradzić sobie z warunkami trudniejszymi niż jazda po mieście.

Ramy karbonowe są zdecydowanie najlżejsze, ale też bardzo drogie i niezbyt wytrzymałe. Jeśli twój budżet na zakup roweru jest odpowiednio wysoki, możesz rozważyć taką opcję, ale nie będzie to najlepszy pomysł, jeśli często jeździsz po naprawdę trudnym terenie z dużymi uskokami czy wertepami.

Jakie koła najlepiej sprawdzą się w rowerze trekkingowym?

Do ramy dobierz też odpowiednie koła: najpopularniejsze są wspomniane już 28-calowe, ale bez problemu znajdziesz w sprzedaży też takie o średnicy 26 i 29 cali. Te mniejsze są lżejsze i oferują większą zwrotność, większe – bardziej stabilne i lepiej sprawdzą się w szybkiej jeździe. Pamiętaj też o właściwych oponach: bardziej płaskie są dobre do jazdy po mieście lub równym, niewymagającym terenie, jednak nie nadają się raczej do jazdy po terenie trudnym czy na przykład piasku lub błocie. Jeśli planujesz takie wypady, wybierz opony z odpowiednio głębokim bieżnikiem.

Siodełko w rowerze trekkingowym

Bardzo ważną częścią osprzętu jest oczywiście siodełko – nie powinieneś na nim oszczędzać. Przede wszystkim powinieneś uwzględnić jego szerokość (uważaj – jeśli będzie za szerokie, będzie obcierać wewnętrzną część ud!). Najpopularniejsze, także ze względu na cenę, są siodełka żelowe lub nakładki żelowe – dobrze amortyzują wstrząsy, dopasowują się do ciała użytkownika, a sam żel jako amortyzacja nie pogarsza z czasem swoich właściwości. Droższym rozwiązaniem są siodełka skórzane – często także wypełnione żelem, chwalone za jakość, trwałość oraz komfort użytkowania związany z materiałem, który pozwala ciału oddychać. Ma to jednak swoją cenę: siodełka skórzane muszą być odpowiednio pielęgnowane, podobnie jak skórzane buty.

Hamulce i przerzutki w rowerze trekkingowym – o czym pamiętać?

Sprawdź, w jakie hamulce wyposażony jest interesujący ciebie model. Najpopularniejsze to typ V-brake. Są lekkie i tanie, powinny być zdecydowanie wystarczające dla roweru trekkingowego. Bardziej solidne rozwiązanie to hamulce tarczowe hydrauliczne – te są droższe i znacznie cięższe. Będą jednak niezastąpione, jeśli planujesz wykorzystywać rower na bardziej dynamicznych, trudniejszych trasach. Skontroluj też liczbę przerzutek – im jest ich więcej, tym lepiej będziesz mógł dostosować poziom trudności do wybranej trasy. Mniejsza liczba nadaje się na mniej wymagające i bardziej płaskie tereny. W przypadku przerzutek warto wybrać model z „zapasem” – większa ich liczba na pewno nie będzie ci przeszkadzać, a w przyszłości może okazać się zbawienna, na przykład z dużym obciążeniem w sakwach.


Materiał partnera zewnętrznego