Automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Nic dziwnego, bowiem nowoczesne automaty zapewniają płynną i optymalną dla jednostki napędowej jazdę. Co więcej, automatyczna skrzynia biegów gwarantuje niezrównany komfort podróży – zwłaszcza podczas pokonywania wielkomiejskich korków. Sprawdź, jaką skrzynię automatyczną wybrać i czym różnią się one między sobą.

Dwa rodzaje automatów w nowych samochodach – DSG i CVT

Wśród nowych aut królują dwa rodzaje automatycznych skrzyń zmiany biegów – DSG oraz CVT. Która z nich okaże się lepszym rozwiązaniem?

Automatyczne skrzynie DSG

Automatyczne skrzynie dwusprzęgłowe DSG (ang. Direct-Shift Gearbox) są montowane w samochodach grupy Volkswagen AG – m.in. Seatach, Skodach, Volkswagenach oraz Audi. Są to jedne z częściej wybieranych skrzyń automatycznych w Europie. Cechuje je dynamiczna jazda, dobre osiągi oraz trwałość. Skrzynie DSG mogą działać w trybie automatycznym lub półautomatycznym z możliwością manualnego zmieniania biegów.

Sposób działania dwusprzęgłowych skrzyń DSG opiera się na skrzyni manualnej z trzema wałkami oraz podwójnym sprzęgłem wielopłytkowym z regulacją elektrohydrauliczną. Pozwala ona na łączenie dwóch biegów jednocześnie. W trakcie dynamicznej jazdy skrzynia zapina jeden bieg sterowany przez jedno sprzęgło, natomiast kolejny wyższy bieg jest cały czas w gotowości. Po osiągnięciu odpowiedniego momentu obrotowego i prędkości przez pojazd otwiera się sprzęgło biegu niższego i zamyka się sprzęgło biegu wyższego. Zmiana biegu trwa nie dłużej niż 0,2 sekundy, obroty podczas zmiany spadają minimalnie, a siła napędowa jest niemal całkowicie niezachwiana.

Do zalet automatycznych skrzyń dwusprzęgłowych DSG należy zaliczyć szybki czas załączania biegu, brak szarpania podczas zmiany, świetną dynamikę jazdy oraz niższe zużycie paliwa.

Automatyczne skrzynie CVT

Automatyczne skrzynie CVT (ang. Continously Variable Transmission) to domena aut marek: Lexus, Toyota, Audi, Renault, Subaru, Nissan czy Volvo. Są to bezstopniowe automaty, w których zmiana przełożeń jest niemal całkowicie nieodczuwalna. Zapewnia to wysoki komfort jazdy oraz wyjątkową kulturę pracy silnika. Co więcej, skrzynie CVT są tańsze w eksploatacji i serwisowaniu od skrzyń DSG.

Skrzynie CVT to układy pasowe składające się z dwóch kół pasowych i z płaskich stożków, które się od siebie oddalają lub przybliżają, tym samym regulując zachodzenie pasa na stożki. Stożki poruszane są przy użyciu siłowników hydraulicznych sterowanych elektronicznie na podstawie pracy przekładni, prędkości jazdy, szybkości naciskania pedału gazu oraz jego położenia.

Odmianą skrzyni CVT jest model skrzyni e-CVT implementowany w hybrydowych samochodach marki Toyota i Lexus. Układ ten złożony jest z silnika elektrycznego, generatora i przekładni planetarnej dzielącej moment obrotowy i prędkość obrotową silnika spalinowego pomiędzy koła pojazdu w sprzężeniu z silnikiem elektrycznym wspomagającym moment obrotowy spalinowej jednostki napędowej. Skrzynie e-CVT pozwalają efektywnie odzyskiwać energię podczas hamowania rekuperacyjnego.

Automatyczne skrzynie biegów są w wyposażeniu samochodów dostępnych w ramach wynajmu długoterminowego w Carsmile.


Materiał partnera zewnętrznego