Opony są gwarantem bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu. Jeśli do jazdy i utrzymania pojazdu podchodzi się rozsądnie, wybór ogumienia staje się głównie kwestią finansową.
Gdy jest się zdecydowanym na zakup opon całorocznych, warto przeanalizować cenę, przebieg i pozostałe koszty poszczególnych modeli. Niektóre z nich gwarantują większy komfort, jednak nie są przeznaczone dla każdego kierowcy.
Koszty zakupu i wymiany opon
Aby kupić dobre jakościowo opony całoroczne, należy liczyć się z tym, że stanowią one równowartość ceny opon sezonowych. Odchylenia między kwotami tego samego modelu zależą od marży sprzedawcy. Kierowca, który przyzwyczaił się do jazdy na idealnym jakościowo ogumieniu, podczas zakupu całorocznych opon, powinien rozważać kupno tylko tych, należących do klasy premium. Przyjęło się bowiem, że taki rodzaj opony gwarantuje podobne osiągi co ogumienie sezonowe ze średniej półki. Dlatego mówi się, iż opona całoroczna za 300 złotych oferuje takie same parametry jak opona sezonowa kosztująca 250 złotych.
Jak wygląda wymiana opon? Jeśli chodzi o ogumienie sezonowe, ta czynność przysparza tylko kosztów i prowadzi do straty czasu. Nie dość, że dwa razy w roku trzeba umówić się w serwisie opon, to za każdym razem należy zapłacić za usługę. Jej koszty zależą od rozmiaru koła, rodzaju felgi oraz obecności czujników ciśnienia. Średnio ceny wahają się w granicach 100 złotych. Fakt, że taki rodzaj opon wystarcza na około cztery sezony powoduje, iż same koszty obsługi wyniosą w granicach 1000 złotych. Jeśli kierowca nie chce czekać w kolejce do warsztatu, może zmienić ogumienie letnie na zimowe wcześnie a zimowe na letnie później. Taka operacja prowadzi czasami do szybszego zużycia się opon zimowych. Brak miejsca w domu generuje dodatkowy koszt związany z przechowywaniem opon u wulkanizatora. Najtańszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletów kół i samodzielna ich wymiana.
Trwałość opon
To główny minus opon całorocznych. Charakteryzują się one szybszym zużywaniem się. Różnorodność warunków atmosferycznych powoduje, iż mają one niski bieżnik. Powoduje to, że jazda w zimie nie jest zbyt bezpieczna. Zaleca się kupno nowego kompletu ogumienia całorocznego jesienią. Z tego powodu, jedyną grupą, jakiej dedykowany jest ten rodzaj opon są osoby, które jeżdżą bardzo mało. Opony te najlepiej zachowują się, jeśli w ciągu roku nie pokonuje się więcej niż 6-7 tysięcy kilometrów. Bez sensu jest zakup w przypadku rocznego przebiegu wynoszącego ponad 15 tysięcy kilometrów. W ten sposób ogumienie całoroczne zostanie zużyte w przeciągu dwóch lat.
Komfort jazdy
Osoby, które nie dysponują superszybkim autem i jeżdżą bezpiecznie nie odczują różnicy pomiędzy danymi rodzajami ogumienia. Szczególnie w okresach przejściowych najbezpieczniejsze są opony całoroczne. Nie są jednak przeznaczone do samochodów z mocnymi silnikami. Założenie ich do takiego auta spowoduje bardzo szybkie zużycie.
O tym, jakie opony kupić, decyduje sam kierowca. Musi jednak określić własne potrzeby. Nie bez znaczenia jest rodzaj pojazdu, jaki posiada. Im mocniejszy samochód, tym bardziej powinien się skłaniać do założenia ogumienia sezonowego.