Smartfon dzisiaj to urządzenie, które z powodzeniem zastępuje aparat fotograficzny podczas jednodniowych wycieczek, komputer, jeśli chodzi o wysyłanie maili i komunikację ze znajomymi, nawigację samochodową, która dostępna jest bezpłatnie i oferuje informacje o ruchu drogowym, a nawet sterownik, do którego podłączone są inne smart-sprzęty z domu. Na co więc zwracać uwagę wybierając nowy telefon?
Przekrój w ofercie smartfonów jest bardzo szeroki – od modeli za kilkaset po urządzenia za kilka tysięcy złotych. Aby cieszyć się z tego, czego najbardziej potrzebujemy w smartfonie, nie musimy wydawać kilkumiesięcznych oszczędności. Poszczególne podzespoły elektroniczne podpowiedzą nam, na co zwracać uwagę. Wystarczy podstawowa znajomość ich oznaczeń.
Na co zwrócić uwagę w smartfonie?
Smartfon zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Każdy z nich charakteryzuje się właściwościami, które ułatwią nam wybór nowego modelu.
Aparat fotograficzny
Aparat fotograficzny w smartfonie często reklamowany jest za pomocą liczby megapikseli. Założenie, że im więcej megapikseli, tym lepsza jakość zdjęć jest niestety błędna. Wartość ta określa wielkość fotografii, nie odpowiada bezpośrednio za jej jakość. Na nią składa się m.in. światło wyrażane jako f/x.x. Im jaśniejszy obiektyw, tym zdjęcia będą wyraźniejsze, nawet w słabszych warunkach oświetleniowych. Im ciemniejszy obiektyw, tym sceneria będzie musiała być mocniej doświetlona, co oznacza, że nawet podczas rodzinnych spotkań w domu trzeba będzie zadbać o odpowiednią jasność.
Bateria
Ilość mAh informuje nas o pojemności baterii zainstalowanej w smartfonie. Obecnie dominuje trend niewymienialnych akumulatorów. Obudowy są klejone, a baterie wlutowane. Jeśli w ciągu dnia często wykorzystujesz smartfon, oglądasz na nim seriale, włączasz nawigację czy robisz zdjęcia, to zwróć uwagę na wielkość baterii w smartfonie. Im więcej mAh, tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Aby dodatkowo o nią zadbać, nie należy jej rozładowywać do 0% ani przegrzewać. To prosty sposób na wydłużenie życia baterii, a tym samym smartfona.
Wyświetlacz
Im większy wyświetlacz, im jaśniejszy, im wyższej rozdzielczości, tym bateria w smartfonie będzie ubywać szybciej. Jeśli wykorzystujesz telefon do seriali czy nawigacji, warto zwrócić uwagę na wielkość ekranu, lecz nie należy przesadzać z maksymalną jasnością. Do rozmów, wiadomości i maili sprawdzi się smartfon z mniejszym wyświetlaczem, który na jednym ładowaniu wytrzyma znacznie dłużej. Rozdzielczość ekranu determinuje z kolei liczbę wyświetlanych pikseli. Do komfortowej pracy z powodzeniem wystarczy ekran 1080p. Wyższe rozdzielczości będą bardziej prądożerne i rzadko wykorzystywane w codziennej pracy.
Artykuł partnera