Współcześnie gry komputerowe są dostępne w wielu miejscach – gry mobilne w naszych smartfonach, w internecie gry przeglądarkowe online, gry które można zakupić w postaci cyfrowej w takich serwisach jak Steam bądź G2A. Naturalnie są też gry dostępne w postaci tradycyjnej – płyty DVD, które możemy kupić w sklepach internetowych lub np. udać się osobiście do jakiegoś elektromarketu. Jak wszystko, granie w gry komputerowe ma swoje plusy i minusy. Ten artykuł nakreśli wady i zalety tej elektronicznej rozrywki.
Zalety grania w gry komputerowe
Do zalet grania w gry komputerowe możemy zaliczyć:
- zastanawianie się nad konsekwencjami swoich wyborów
- poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej
- poprawianie wyobraźni przestrzennej
- poprawianie logicznego myślenia
- poszerzanie wiedzy np. z języka angielskiego lub z innych dziedzin jeśli gramy w gry edukacyjne
- poprawianie refleksu
- ogólnie – bieglejsza praca z komputerem i umiejętności z zakresu informatyki
- w grach, w których ważna jest kooperacja – poprawianie współpracy z innymi ludźmi
Naukowcy twierdzą, iż gry w znaczący sposób pobudzają umysły dzieci, uaktywniają myślenie asocjacyjne (tzw. kojarzeniowe). Dobrze wpływają na rozwój intuicji i myślenie hipotetyczne. Gry ćwiczą zmysły i rozwijają ich wspołpracę.
A jakie są wady?
Do wad grania w gry komputerowe zaliczamy:
- bardzo długie okresy czasu spędzane przed komputerem – możemy wtedy zaniedbywać swoje obowiązki
- w skrajnych przypadkach powodują uzależnienie
- przemoc w grach – nie występuje ona we wszystkich grach ale jest obecna
- zatracenie się w świecie wirtualnym – niektórzy mogą mylić elementy świata wirtualnego i realnego
- jeżeli rodzice nie przypilnują swoich dzieci, mają one styczność z przemocą – rodzice powinni kupować dzieciom gry dostosowane do ich wieku, zgodnie z klasyfikacją wiekową PEGI. Ów klasyfikacja PEGI określa jakie elementy znajdują się w grze, mogą to być np. wulgarny język, nagość, przemoc itp.
Niestety twórcy gier są obwiniani za to, iż gry demoralizują młodzież, a tak naprawdę to rodzice nie kupują swoim pociechom gier dostosowanych do ich wieku. Sprzedawcy w sklepach także powinni zwracać na to większą uwagę. Rodzice powinni też ustalić warunki na jakich ich pociecha może korzystać z komputera np. ustalić godziny, w jakich korzysta z komputera, zainstalować program do kontroli rodzicielskiej albo skonfigurować opcję ochrony rodzicielskiej w Panelu Sterowania w systemie operacyjnym MS Windows. Warto także zarekomendować naszym pociechom portale z grami, które udostępniają gry, w których nie ma nagannych treści. www.gamestown.pl jest jednym z takich serwisów www.
Gry są dobre ale…
Gry są dobre, trzeba tylko odpowiednio podejść do tego typu rozrywki. Grając w gry należy zachować umiar. Wrażliwość i wiek gracza są tu bardzo ważne – dlatego gry muszą być do nich dostosowane. Nie wolno także przesadzać z ilością czasu spędzanego przed ekranem komputera w ciągu dnia lub nocy.
Materiał partnera zewnętrznego