Frezarka do paznokci stała się na tyle popularnym sprzętem, że obecnie znajduje zastosowanie nie tylko w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ale i w domach. Dzięki niej zrobienie efektownego manicure zajmuje mniej czasu i jest łatwiejsze, to samo dotyczy ściągania z płytki lakierów hybrydowych, akrylu czy żelu. Jednak podczas używania frezarki trzeba zachować ostrożność, aby przez nieuwagę nie zniszczyć paznokci. Zebraliśmy więc kilka przydatnych wskazówek na temat tego typu sprzętów.
Do czego można wykorzystać frezarkę?
Frezarka do paznokci to bardzo przydatne urządzenie. Kojarzy się ono przede wszystkim z usuwaniem manicure hybrydowego, bo pozwala na zrezygnowanie ze stosowania acetonu. Niemniej jednak taki sprzęt można wykorzystać również na inne sposoby. Daje on możliwość skrócenia paznokci i nadania im odpowiedniego kształtu, a ponadto pozwala na dokładne wypolerowanie płytki oraz zmatowienie jej, co wydłuża trwałość manicure. Co więcej, za pomocą frezarki bez trudu usuniemy skórki wokół paznokci, a nawet odciski czy nieestetyczne nagniotki na stopach. Mogą bez przeszkód sięgać po nią osoby mające problem z bardzo kłopotliwą płytką paznokci, a więc skłonną do powstawania nierówności, zgrubień oraz do wrastania.
Dobór właściwego frezu
Przygotowanie frezarki do użycia wiąże się z zamontowaniem na głowicy frezu. Tego typu elementów jest wiele, dlatego początkujące osoby często nie wiedzą, który wybrać. Podstawowe frezy to:
- Diamentowe – są najbardziej popularne, wykonuje się je ze stali nierdzewnej wykończonej diamentowym nasypem. To końcówki odpowiednie do skracania paznokci, usuwania skórek, wygładzania zrogowaceń, a także ściągania akrylu, żelu oraz hybrydy.
- Ceramiczne – są wytrzymałe oraz odporne na nagrzewanie, do ich produkcji wykorzystuje się tlenek cyrkonu. Takie frezy służą do opracowywania akrylu i żelu, usuwania ich, nadawania kształtu przedłużanym paznokciom oraz usuwania odcisków na stopach.
- Piaskowe – są podobne do końcówek diamentowych, ale nieco delikatniejsze (a jednocześnie mniej trwałe). Również wykorzystuje się je do usuwania skórek, wygładzania płytki czy skracania paznokci, są polecane początkującym stylistkom.
- Kamienne – mogą być używane na sucho i mokro, są wykonywane z tlenku glinu o średniej ziarnistości. Służą do polerowania i skracania paznokci, matowienia tipsów, żelu i akrylu, jak również naturalnej płytki.
- Wolframowe – są bardzo wytrzymałe i nie nagrzewają się podczas pracy frezarki, wykonuje się je z węglika spiekanego (karbidu). To frezy używane do usuwania żelu, lakieru hybrydowego i skórek, często można to zrobić już za pomocą jednego ruchu.
Frezy różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale i kształtem. Każda końcówka ma inne zastosowanie:
- Szpic – pozwala na oddzielenie skórek od płytki paznokci. Ponieważ frez ma ostry koniec, możliwe jest przedostanie się pod wał paznokciowy i podważenie naskórka z zachowaniem dużej precyzji.
- Kulka – służy do wygładzania powierzchni skóry wokół paznokci, przydaje się podczas końcowego etapu stylizacji.
- Odwrócony stożek – usuwa oddzielony wcześniej naskórek, działa na podobnej zasadzie co cążki.
- Cylindryczny – podobnie jak frez w kształcie odwróconego stożka, służy do opracowywania skórek, pozwala na uniknięcie nieestetycznych zadziorów.
Zachowanie ostrożności
Podczas używania frezarki do paznokci trzeba zachować ostrożność. Wystarczy chwila nieuwagi, aby popełnić błąd, który doprowadzi do uszkodzeń płytki lub zranienia. Konieczne jest kontrolowanie prędkości pracy urządzenia. Jeżeli frez będzie poruszał się bardzo szybko i trudno nam będzie nad nim zapanować, manicure może nie prezentować się tak, jak początkowo oczekiwaliśmy. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jak długo przytrzymujemy końcówkę w jednym miejscu, w ten sposób unikniemy nagrzania jej do wysokiej temperatury (może to skrócić jej trwałość).
Regularna dezynfekcja
Wszystkie przyrządy do paznokci należy systematycznie dezynfekować, najlepiej każdorazowo po użyciu. Dotyczy to także frezów do frezarki, nawet jeśli urządzenie jest używane tylko przez jedną osobę. Dlaczego? Na końcówkach mogą namnażać się bakterie i inne drobnoustroje, które po kontakcie ze skórą doprowadzą do zakażenia czy różnych chorób, zwłaszcza jeśli przypadkowo skaleczymy się podczas robienia manicure.
Wybór frezarki
Nie każda frezarka do paznokci jest równie dobra oraz bezpieczna w użyciu. Kupując tego typu urządzenie, należy sprawdzić kilka istotnych kwestii, m.in.: Moc, ilość dołączonych do kompletu frezów czy zakres regulacji prędkości pracy. Należy też upewnić się, że sprzęt wygodnie leży w dłoni, inaczej trudno będzie zachować precyzję. Więcej szczegółów na temat wyboru odpowiedniej frezarki do paznokci można znaleźć na stronie: https://pieknokobiety.com/. Jest tutaj poradnik o tym, jakimi cechami powinno wyróżniać się takie urządzenie, a także zestawienie modeli najlepiej ocenianych przez konsumentów.
Materiał partnera zewnętrznego