Współczesna kosmetologia to pełen wachlarz możliwości upiększających. Zdrowa i dobrze wyglądająca uroda to także makijaż twarzy. Idealna kreska i nieskazitelna czerwień warg wymagają jednak czasu, który trudno znaleźć zapracowanej kobiecie. W jaki sposób rozwiązać powyższy dylemat? Z pomocą przychodzi makijaż permanentny, który gwarantuje komfort, wygodę i piękny wygląd niezależnie od pory dnia. Pozwala zaoszczędzić czas, poświęcany do tej pory na codzienny make- up. Salony kosmetologiczne oferują obecnie trzy najpopularniejsze rodzaje zabiegu: makijaż permanentny oczu, makijaż permanentny brwi oraz makijaż permanentny ust.
Czym jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny może nieco przypominać tatuowanie, ponieważ polega na podskórnym wprowadzaniu pigmentu (barwnika) za pomocą sterylnej, jednorazowej igły. Efekty makijażu mogą utrzymywać się nawet przez rok, jeśli klientka będzie prowadzić pielęgnację zgodnie z omówionymi zaleceniami. Choć nazwa makijażu permanentnego zamiennie używana jest z trwałym, jego efekty wcale nie są stałe. Wraz z biegiem czasu pigment zaczyna blednąć. Wpływ na to mają również cechy indywidualne klientki (m.in. karnacja, typ skóry).
Zaraz po zakończeniu pigmentacji warto przygotować się na przerysowany widok, ponieważ pierwszy efekt jest znacznie ciemniejszy od późniejszego wyglądu brwi czy powiek. Pigment rozwija się w skórze, przez co zmienia się na przestrzeni kolejnych kilku dni. Wpływ ma na to również proces gojenia się rany, która jest naturalnym efektem zabiegu. Każdy etap, ewentualne powikłania, jak i przebieg zabiegu ustalany jest z klientką, która zawsze podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą preferowanego kształtu lub koloru. Kosmetolog pełni tutaj rolę doradczą i wykonawczą. Warto również przygotować się na tzw. korektę makijażu permanentnego brwi, która polega na uzupełnieniu ewentualnych ubytków, które powstają do dwóch miesięcy od pierwszego zabiegu.
Makijaż permanentny – zalecenia przed zabiegiem
Aby efekty zabiegu były korzystne, warto przestrzegać ustalonych wcześniej z kosmetologiem zaleceń przedzabiegowych. Dotyczą one czynności, które nie są wskazane na dobę przed planowanym zabiegiem. Mowa tutaj przede wszystkim o stosowaniu mocnej kawy czy innych napojów zawierających znaczną ilość kofeiny, a także unikania używek (papierosów, alkoholu i innych). Ze względu na bezpieczeństwo pacjentki nie zaleca się również zażywania leków rozrzedzających krew (np. aspiryny).
Makijaż permanentny – zalecenia po zabiegu
Makijaż permanentny to bezpieczny zabieg, który nie powoduje większych komplikacji. Aby tak się stało, warto jednak stosować kluczowe zalecenia, które obowiązują w czasie 10 dni od zakończenia zabiegu. Najważniejsze jest unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej (naturalnej, jak i promieni UV w solarium) oraz długotrwałego kontaktu z wodą. Niewskazane jest także spożywanie ostrych potraw oraz owoców morza. Problematyczne może być samodzielne usuwanie skórki pigmentacyjnej. Wskazana jest jednak właściwa pielęgnacja skóry, ustalona wcześniej z kosmetologiem. Może ona obejmować na przykład natłuszczanie skóry w określonym czasie po zabiegu.
IIM