O włosy i paznokcie można dbać wewnętrznie i zewnętrznie. Bardzo pomocne jest picie ziół oraz przyjmowanie suplementów diety bogatych w składniki mineralne i witaminy. Bardzo dobry wpływ mają również kosmetyki – różnego typu wcierki i odżywki do włosów, stearynowe maski na dłonie i paznokcie czy odżywcze kompresy z naturalnych olejków.
Suplementy diety, produkty spożywcze i zioła na lśniące włosy i mocne paznokcie
Wybierając spośród bogatego asortymentu suplementów działających wzmacniająco na włosy i paznokcie, należy zwracać uwagę na ich skład. Powinny znajdować się w nich witaminy (szczególnie witamina B5), oligoelementy (żelazo, cynk, krzem) oraz aminokwasy (cysteina). Taki zestaw można znaleźć m. in. w kapsułkach Revalid. Witaminy z grupy B, a w szczególności witamina B5, działają wzmacniająco na łuskę włosa, dzięki czemu domykają ją i przywracają blask. Powodują również przyspieszenie wzrostu płytki paznokcia. Z kolei aminokwasy siarkowe są szczególnie potrzebne do zapobiegania rozdwajaniu i nadmiernemu przesuszaniu się włosów, ponadto chronią skórę głowy, a tym samym cebulki włosów przed nadmierną utratą wody, a paznokcie przed wzmożoną łamliwością. Zioła i produkty spożywcze, które są pomocne w trosce o zdrowy wygląd włosów i paznokci to przede wszystkim te zawierające w krzemionkę, która jest ich budulcem. Bogaty w nią skrzyp polny sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają, leczy łupież i zapobiega przerzedzaniu się czupryny. Ponadto w jadłospisie osób, którym zależy na pięknych paznokciach i włosach powinny znaleźć się produkty zawierające dużo krzemu: warzywa ze skórką, płatki jęczmienne, brązowy ryż, szparagi, kasza jaglana, otręby oraz fasolka szparagowa. Inne zioła o działaniu przyspieszającym porost włosów, likwidującym łupież i wzmacniającym cebulki włosów, to: nawłoć, pokrzywa, tatarak i łopian. Zioła można stosować wewnętrznie oraz stosować w formie wcierek, nalewek, toników, płukanek czy maseczek. Należy pamiętać, że preparaty ziołowe zaczynają działać po systematycznej i długotrwałej (minimum 2-3 tygodniowej) kuracji.
Naturalne olejki i zabiegi pielęgnujące włosy i paznokcie
Olejki naturalne, takie jak olejek (masło) z mango, olejek marula, olejek arganowy oraz olej kokosowy, mają znakomity wpływ na poprawę kondycji włosów i paznokci. Można dodawać je do drogeryjnych odżywek i maseczek (tuż przed aplikacją na włosy), smarować nimi suche lub rozdwajające się końcówki włosów, wcierać w skórki oraz płytkę paznokcia. W pielęgnacji paznokci trzeba szczególnie dbać o to, by regularnie je polerować oraz piłować. Najlepsze pilniki, które nie powodują rozdwajania się płytki, to te wykonane ze szkła lub papieru. Nie należy również zdrapywać odpryskującego lakieru, ponieważ razem z nim odrywają się kawałki wierzchniej warstwy paznokci, uszkadzając je i sprawiając, że są podatne na złamania czy uszkodzenia. Długie paznokcie u osób, które na co dzień piszą na klawiaturze komputera mogą nie być dobrym pomysłem. W wyniku uderzania o klawisze, płytka doznaje mikrowstrząsów, co może powodować uszkodzenie paznokcia już w jego łożysku i powstawanie nieestetycznych białych plamek. Dobrym rozwiązaniem jest przycinanie paznokci na krótko lub pisanie wyłącznie opuszkami palców. Zaprzestanie stosowania inwazyjnych zabiegów fryzjerskich (suszenie, prostowanie, trwała ondulacja), częstego rozjaśniania i farbowania włosów chemicznymi farbami to najlepsze sposoby by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Zamiast koloryzacji chemicznej warto wybrać malowanie włosów naturalną henną, która nie tylko pięknie barwi, ale również głęboko odżywia włosy.