Czasy kremu „Lider” i maszynki do golenia z żyletkami „Polsilver” odeszły już co prawda do lamusa, a i „zarośnięty drwal” trąci nieco myszką, ale pielęgnacja męskiego zarostu to moda nigdy nie przemijająca.
Żeby móc stylizować swój zarost w pierwszej kolejności trzeba go… mieć. Nie każda broda i nie każde wąsy nadają się do stylizacji. Jakkolwiek prozaicznie to zabrzmi zarost trzeba najpierw wyhodować, co nie zawsze jest łatwe, bo o bujności włosów na twarzy w dużej mierze decydują cechy dziedziczne. Kiedy etap zapuszczania zarostu mamy już za sobą możemy przystąpić do zabiegów stylizacyjnych.
Od czego zacząć zapuszczanie brody
Włosy na twarzy są jak włosy na głowie: trzeba je myć, czesać i masować. Rozpoczynający przygodę ze stylizacją zarostu muszą wyposażyć się w odpowiednie przyrządy do golenia i kosmetyki. Jeśli chodzi o te pierwsze to niezbędne będą: kartacz, czyli szczotka do czesania brody, maszynkę do golenia brody, czyli trymer i grzebień. Brzytwę zostawmy na poziom zaawansowany. Niezbędne kosmetyki to szampon do brody i balsam. Proces stylizacji rozpocząć należy o dokładnego wyczesania zarostu przy użyciu kartacza. Dzięki temu z brody usunięte zostaną wszelkie zanieczyszczenia, przede wszystkim zaś sebum, czyli łój skórny. Po dokładnym wyczesaniu zarost należy umyć wykorzystując szampon do brody, który zmiękcza zarost, co pozwala lepiej nad nim panować. Pianę należy spłukać ciepłą wodą, bo dzięki niej otworzą się pory skórne, a zarost „wyjdzie” wyżej i będzie łatwiejszy do pielęgnacji.
Jak stylizować brodę?
Właściwa stylizacja zarostu pomaga wyszczuplić twarz, wydłużyć podbródek i uwypuklić kości policzkowe. Stylizację rozpocząć należy wyznaczenia linii zarostu, czyli takiej, gdzie zarost się kończy. Najlepiej zrobić to przy użyciu grzebienia. Przykładamy go do skóry i strzyżemy trymerem. W pierwszej kolejności trymer należy wyregulować na najdłuższą pożądaną długość. Boki brody golić należy krócej, dzięki czemu uzyska się efekt szczuplejszej twarzy. Ważne jest, aby zachować symetrię twarzy. Rozwiązaniem może być pielęgnacja najpierw jednej połowy, a dopiero potem drugiej, dzięki czemu będzie można obie wzajemnie porównywać. Kiedy uzyska się pożądaną długość brody przystąpić należy do skrócenia wąsów w taki sposób, aby nie nachodziły na usta.
O czym warto pamiętać przy stylizacji brody
Po zakończonej stylizacji brodę należy jeszcze raz umyć szamponem. To pomoże zaobserwować czy na brodzie nie zostały jeszcze jakieś niechciane włosy. Jeśli tak, można dokonać korekty. Po wszystkim zarost należy potraktować olejkiem lub balsamem do brody, a w przypadku wąsów – specjalnym woskiem.
Stylizacja zarostu w warunkach domowych nie jest zadaniem trudnym. Dbanie o włosy na twarzy nie wymaga specjalistycznych kursów czy szkoleń. Odpowiedni sprzęt oraz dobrze dobrane kosmetyki pomogą pielęgnować brodę czy wąsy bez konieczności korzystania z usług profesjonalnego barbera, a samą czynność golenia zamienią z przykrego codziennego obowiązku w przyjemny relaksacyjny zabieg.
MWO