Wiele osób zaczyna na serio doceniać rolę włosów w życiu człowieka, gdy zaczynają mieć z nimi problemy. Czasem kłopoty te dotyczą bezpośrednio włosów, a innym razem to objaw różnych chorób oraz zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem. Oczywiście o włosy każdy dba na co dzień poprzez ich pielęgnację i używanie w tym celu stosownych kosmetyków, a także dzięki zbilansowanej diecie. Jednak czasem nadchodzi taki moment, gdy trzeba udać się po pomoc do trychologa.
Czym zajmuje się trychologia?
Trychologia zajmuje się ogólnie włosami, skórą głowy i wszelkimi problemami w tym zakresie. Znaczenie tej dziedziny nauki i medycyny jest dzisiaj dużo większe, niż jeszcze choćby ćwierć wieku temu. Rośnie bowiem świadomość tego, że jeśli z włosami dzieje się coś niepokojącego, nie warto, a często wręcz nie można tego bagatelizować.
Stan wizualny włosów może sugerować:
- różne choroby, w tym o podłożu hormonalnym
- brak niektórych składników odżywczych w diecie
- albo być reakcją na wdrożone leczenie np. niektórych nowotworów.
Jeśli jednak badania wykluczają poważne przyczyny zdrowotne, watro zbadać same włosy oraz skórę głowy. Pomoże w tym trycholog Warszawa.
Co najczęściej niepokoi w stanie włosów?
Różni ludzie mają różne włosy – cieńsze, grubsze, szybko lub wolno rosnące, faliste, kręcone lub proste. Wszystkie te rodzaje włosów różnią się między sobą, jeśli jednak wyglądają zdrowo i nie wypadają nadmiernie, trzeba po prostu dbać o nie za pomocą łatwo dostępnych kosmetyków oraz dostarczając im odpowiednich składników odżywczych, w tym witamin C, z grupy B oraz A, E, H i D.
Zdarza się jednak, że mimo codziennego dbania, z włosami zaczyna się dziać coś niepokojącego.
Z jakimi problemami najczęściej ludzie przychodzą do trychologa?
Pierwszą grupą problemów są choroby i zły stan skóry głowy – chodzi m.in. o:
- różne rodzaje łupieżu
- grzybicę
- zapalenia na różnym tle
- uciążliwe swędzenie
- łuszczycę.
Kolejną grupą problemów są: wypadanie włosów oraz łysienie. Z tym ostatnim spotykają się najczęściej panowie i to niekoniecznie w starszym wieku. Łysienie w przypadku mężczyzn zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych – jeśli ojciec i dziadek tracili włosy, to i syn i wnuk prawdopodobnie będą się zmagać z tym problemem. Łysienie to kwestia dotykająca także kobiet. Najczęściej ma ono podłoże hormonalne.
Samo wypadanie włosów to nie zawsze oznaka łysienia, a np. innych chorób, niewłaściwej diety, czy problemów ze skórą głowy. Włosy często wypadają też paniom po ciąży.
Do trychologa marsz!
Gabinety trychologiczne proponują swoim pacjentom szereg usług mających na celu zdiagnozowanie przyczyn problemów ze skórą głowy i włosami oraz podjęciem właściwego leczenia pod kontrolą specjalisty.
Na pierwszej wizycie wykonywana jest często trichoskopia, Podczas tego badania specjalista ocenia stan samych włosów, jak i skóry głowy. Jest to metoda bezbolesna i nieinwazyjna. Nie trzeba w tym przypadku pobierać włosów do oceny ich stanu. Do badania tego wykorzystuje się bowiem tzw. videodermatoskop, który daje 70-krotne powiększenie obrazu badanej powierzchni. Dzięki temu trycholog w czasie rzeczywistym widzi wyraźnie strukturę zarówno włosów, jak i samej skóry na głowie. Warto jednak pamiętać, że jeśli farbowało się wcześniej włosy, trzeba odczekać przynajmniej dwa tygodnie zanim pacjent zgłosi się na trichoskopię. Badanie daje najlepsze efekty na włosach mytych 2-3 dni przed wizytą u trychologa. Dzięki trichoskopii można określić przyczyny wypadania włosów oraz rodzaj łysienia. Pokazuje też zmiany skórne niewidoczne gołym okiem, a często i niewyczuwalne pod palcami, np. guzki i zmiany w kolorystyce.
U trychologa można też zrobić inne badanie: trochogram. Dzięki niemu poddaje się ocenie włosy dostarczone przez pacjenta, w tym także ich końcówki. Jeśli to konieczne, trycholog może zalecić też biopsję, do której pobiera się ok. 4-milimetrowe wycinki skóry. Ocenia się wtedy nie tylko stan samej skóry, ale i mieszków włosowych.
Przy problemach z włosami istotne jest – jak przy każdej przypadłości – określenie przyczyn, czyli diagnoza. Jest ona niezbędna, aby podjąć właściwe kroki mające na celu wyleczenie lub przynajmniej zahamowanie danego zjawiska. Pomagają w tym proste badania oraz wiedza i doświadczenie trychologa. Wybierając danego specjalistę zwróćmy uwagę nie tylko na kompetencje samego trychologa, ale i na zakres oferowanych zabiegów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dla poprawy kondycji włosów czy skóry, zaleca się serię zabiegów, np. mezoterapii, karboksyterapii, oxybrazji, z użyciem osocza bogatopłytkowego, lasera. Warto więc wybrać placówkę, która oferuje możliwie szerokie spektrum zabiegów tak, aby mieć pewność, że nasz problem zostanie potraktowany z największą uwagą,a w trakcie leczenia zostaną zastosowane najnowocześniejsze technologie.
OLI