Zauważyłeś, że Twoja waga się zwiększyła? Twoje ulubione spodnie nie dopinają się w pasie? Ukochany żakiet stał się za ciasny, a wizytowe koszule zbyt obcisłe? Warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Sprawdź, jakie produkty warto włączyć do swojego jadłospisu.

Walka z oponką na brzuchu, nadprogramowymi kilogramami widocznymi na udach, pośladkach czy okolicach brzucha nie może polegać wyłącznie na nagłej głodówce. Dzienne menu, które powinno być uzupełnieniem regularnych ćwiczeń i uprawianego sportu, powinno być skonstruowane w sposób bardzo świadomy i rozsądny, powinno być bogate w odpowiednie produkty. Jakie? Sprawdź sam!

1. Produkty pełnoziarniste

Zrezygnuj z jasnego pieczywa, które jedynie „zapycha” Twoje jelita, nie dając zbyt wiele wartości odżywczych. Warto włączyć do diety produkty pełnoziarniste, które są bogate w witaminy i drogocenny błonnik. Tego typu pieczywo nie będzie przeciążało wątroby, ułatwi trawienie, wspomoże szybką przemianę materii.

2. Na śniadanie wybierz owsiankę

Znajdziesz w niej witaminę B6, która zapobiegnie anemii, a ponadto wpłynie na Twoją koncentrację już od początku dnia. A witamina B1 poprawi wygląd skóry, włosów i paznokci, pomoże odsunąć na bok zmęczenie.

3. Orzechy i owoce

Wybieraj niskokaloryczne przekąski między swoimi posiłkami, garść orzechów, migdałów lub dobrze wszystkim znane jabłko nasyci Cię na długo. Jabłka zawierają dużo wody oraz błonnika, który reguluje pracę jelit i jest źródłem przeciwutleniaczy – niezmniejszanych ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Orzechy są źródłem kwasów tłuszczowych, białka, żelaza, kwasu foliowego, magnezu, cynku i wielu innych witamin i minerałów. Wspomagają pracę mózgu, dlatego nie obawiaj się podczas wzmożonego wysiłki intelektualnego.

4. Jajka

Jajka są niezwykle niskokaloryczne. Ugotowane na miękko, na twardo, dodane do sałatek czy kanapek będą doskonałym udoskonaleniem drugiego śniadania lub obiadu. Bogate w witaminy A, D, E, K, magnez, potas pełnowartościowe białko dają na długo uczucie sytości. Warto pamiętać jednak, że spożywane w zbyt dużej ilości mogą być szkodliwe.

5. Rośliny strączkowe

Fasola i rośliny strączkowe warto wprowadzić do swojej diety. Pomagają one w budowie mięśni, spalaniu tłuszczu, regulują trawienie. Zawierają dużą ilość błonnika, żelaza, kwasu foliowego. Przeciwdziałają otyłości, chorobom serca, nadciśnieniu.

Szukając porad na temat zdrowia, odżywiania, a także funkcjonowania organizmu warto odwiedzić serwis Dietetyk.guru.


Materiał partnera zewnętrznego