Kurz – czym tak naprawdę jest i co wpływa na to, że niektórzy z nas mają z funkcjonowaniem w jego otoczeniu kłopoty. Jakiego to rodzaju kłopoty i jak sobie z nimi radzić – o tym jest poniższy tekst, do którego przeczytania zachęcamy wszystkich kurzo-odpornych i nieodpornych.
Kurz czym jest?
Na kurz składają się rozmaite drobinki i pozostałości towarzyszące naszemu życiu. Są to pozostałości naszego naskórka, zwierzęca sierść, ale też ziarenka piasku, odpady organiczne i nieorganiczne i mikroorganizmy, które żywią się tymi drobinkami. I tak właściwie, większość z nas nie jest uczulona na naniesiony piasek, czy nawet sierść zwierząt, tylko właśnie na mikroorganizmy w nich żerujące. Są to roztocza, mikroskopijne pajęczaki niewidoczne gołym okiem, bytujące w naszych mieszkaniach. Zarówno tych posprzątanych jak i nie. Choć z pewnością regularne sprzątanie pozwoli ich ilość ograniczyć. Pomocny w tym może być najlepszy odkurzacz bezprzewodowy zawierający filtr HEPA.
Jakie objawy daje alergia na roztocze?
Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że fakt bycia nieuczulonym na roztocza niekoniecznie musi trwać. Uczulenie może się pojawić u każdego, w dowolnej chwili jego życia. Zatem dbałość o higienę dotyczy każdego z nas. Alergia na kurz, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych uczuleń i bardzo łatwo pomylić je na przykład z przeziębieniem. Oto jakie mogą pojawić się objawy:
- Nieżyt nosa
Inaczej po prostu katar. Nawracający, pojawiający się szczególnie w sytuacjach z zetknięciem się z substancją wywołującą alergię. Katar taki nie ma żadnych związków z infekcją i nie jest objawem choroby.
- Kichanie
Gdy jest to kichanie wywołane alergią, zwykle objawia się jako kichanie napadowe, w chwili zetknięcia z alergenem. Kichania nie sposób powstrzymać, a uczulony pacjent kicha wiele razy w krótkich odstępach czasu.
- Wodnisty katar
Towarzyszy również wszelkim infekcjom, jednak ten, którego źródłem jest alergia ma barwę przeźroczystą i można go określić jako „lanie się” wydzieliny z nosa. Trudno go powstrzymać i trwa tak długo, jak długo jesteśmy narażeni na działanie alergenu.
- Łzawienie oczu
Jeśli nie dręczy Cię przypadłość zwana zapaleniem spojówek, to właśnie może pojawiające się łzawienie oczu jest odpowiedzią na zetknięcie z alergenem. Łzawienie oczu jest jednym z typowych objawów pojawiających się przy alergii na kurz.
- Swędzenie w nosie
Gdy dopadnie Cię trudne do zwalczenia, irytujące swędzenie w nozdrzach, a właśnie wszedłeś do jakiegoś pomieszczenia, jest duże prawdopodobieństwo, że jest to objaw alergii na roztocza.
- Duszność
Przy poważnym uczuleniu na roztocza, mogą pojawić się również duszności. Duszności nigdy nie należy bagatelizować, niezależnie od ich pochodzenia. Dusznościom towarzyszy zwykle świszczący oddech. Jeśli po wyjściu na świeże powietrze duszności miną, znaczy to, że doświadczyłeś reakcji alergicznej na roztocza kurzu.
Dla osoby uczulonej ważne jest, aby obserwowała swój organizm i nie dopuściła do występowania chronicznych objawów. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem alergologiem, bowiem nieleczone objawy mogą prowadzić do znacznie bardziej przykrych schorzeń. Stan przewlekły może objawiać się chronicznym zmęczeniem, osłabieniem odporności czy przewlekłymi bólami głowy. W konsekwencji, przy braku podjęcia jakichkolwiek działań, nieleczona alergia może doprowadzić do takich chorób jak astma oskrzelowa czy atopowe zapalenie skóry.
Zwróć więc uwagę na swoje objawy i jeśli nasilają się one rano, po wstaniu z łóżka, w którym bytują miliony roztoczy, albo objawy nasilają się podczas sprzątania, gdy kurz zostaje wzniecony i rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, jest to powód do zastanowienia i sprawdzenia czy czasem nie jest to uczulenie na roztocza. A jeśli, po wyjściu na świeże powietrze, niemal natychmiast objawy mijają, możesz być pewien, że czeka Cię wizyta u alergologa.
Materiał partnera