Wiele osób na pewnym etapie życia decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Pacjenci mają nadzieję, że estetyka rysów ich twarzy poprawi się, a uśmiech stanie się piękniejszy. Jeśli tylko wszystko przebiega prawidłowo, szanse na to są bardzo duże. Problem polega jednak na tym, że noszenie aparatu ortodontycznego może wiązać się z pewnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Na co trzeba się przygotować, decydując się na założenie aparatu ortodontycznego? Co można zrobić, jeśli już wystąpią problemy z jamą ustną?
Z czym trzeba się liczyć podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Niestety, noszenie aparatu ortodontycznego może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Zazwyczaj nie chodzi o nic poważnego – są to po prostu dolegliwości, które wywołują mniejszy lub większy dyskomfort.
Pierwsza kategoria dolegliwości wywołanych noszeniem aparatu dotyczy stanu zębów. Może się zdarzyć, że szkliwo przebarwi się lub pojawią się białe plamy. Może nawet dojść do rozwinięcia się próchnicy. Dobra informacja jest taka, że tym dolegliwościom można jak najbardziej zapobiec. Właściwie wystarczy tylko trzymać się zaleceń ortodonty i dbać – jeszcze bardziej niż zwykle – o higienę jamy ustnej. Oczywiście oczyszczanie zębów jest nieco utrudnione ze względu na aparat, jeśli jednak pacjent będzie wykonywać wszystko zgodnie z zaleceniami, nic złego nie powinno się stać.
Podobnie zresztą jest z ewentualnymi chorobami przyzębia czy dziąseł. Pacjenci, którzy skarżą się na zaczerwienie i obrzęk, a nawet krwawienie dziąseł, prawdopodobnie nie dbają wystarczająco o higienę jamy ustnej. Niestety, zazwyczaj powikłania tego rodzaju powodują ból, co tylko dodatkowo pogarsza całą sytuację. W przypadku choroby przyzębia możliwe jest również odsłonięcie powierzchni korzenia, co naraża pacjenta na dodatkowy ból.
Problemy z jamą ustną to jednak nie zawsze efekt niewłaściwej higieny
Jednocześnie warto wyraźnie podkreślić, że nie zawsze dolegliwości występujące na skutek noszenia aparatu ortodontycznego to wynik zaniedbań po stronie pacjenta. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, w których pacjent skarży się na niewielkie rany powstające w jamie ustnej.
Nadżerki i drobne rany mogą powstać poprzez kontakt aparatu ortodontycznego ze śluzówką jamy ustnej. Ewentualne otarcia są w stanie przerodzić się właśnie w niewielkie, chociaż dosyć bolesne ranki. Najczęściej na dolegliwości tego rodzaju pacjenci skarżą się na początku leczenia ortodontycznego, kiedy błona śluzowa jamy ustnej nie zdążyła się jeszcze dostosować do nowych warunków.
Co można zrobić w takiej sytuacji? Należy pamiętać, że przystosowanie się błony śluzowej do obecności aparatu ortodontycznego to proces, którego nie sposób ominąć. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Lepiej unikać jednak maści czy żelów, ponieważ podczas ich nakładania można niechcący jeszcze bardziej podrażnić śluzówkę. Lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy szczególnie bolesnych podrażnieniach , może być spray, taki jak chociażby Dentosept (https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/). Sposób aplikowania preparatu uchroni przed dodatkowym podrażnieniem.
Inne skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego
Choroby przyzębia, dziąseł, nadżerki i rany w jamie ustnej czy pogarszający się stan szkliwa to dolegliwości, na które najczęściej skarżą się pacjenci z aparatem ortodontycznym. Niestety, część doświadcza także innych skutków ubocznych, takich jak np. reakcja alergiczna na substancję chemiczną wykorzystaną do produkcji aparatu.
Kiedy należy skonsultować się ze specjalistą
Warto pamiętać o tym, że jeżeli dolegliwości są naprawdę silne lub nietypowe i nie wiadomo, z czym są związane, konieczna jest wizyta u lekarza. O ile z otarciami i podrażnieniami można na ogół poradzić sobie samodzielnie, o tyle niektóre wypadki mogą wymagać dodatkowych działań ze strony lekarza.
Artykuł sponsorowany