Każdy, kto w swoim życiu walczył z aftą doskonale wie, jak wielki dyskomfort mu ona sprawiała. Warto jednak zastanowić się, skąd w ogóle się one biorę oraz w jaki sposób możemy się leczyć.
Czym jest afta?
Afty są niewielkimi nadżerkami, które znajdują się w jamie ustnej. Zazwyczaj umiejscowione są na śluzówce policzków, na dziąsłach lub pod językiem. Nie są one zaraźliwe, jednak dają wiele dokuczliwych dolegliwości. Zanim się pojawią, możemy czuć mrowienie lub swędzenie, a gdy już je zauważymy, zaczynają boleć, piec i szczypać. Utrzymują się od kilku dni nawet aż do kilku tygodni. Wszystko zależy od ich ilości (mogą występować pojedynczo lub w skupiskach) oraz sposobu leczenia. Poznamy je po odczuwanym dyskomforcie, zapalnej obwódce otaczającej aftę oraz białawym, żółtawy lub szarawym nalocie na niej.
Skąd się biorą afty?
Na występowanie aft może wpływać wiele różnych czynników. Lekarze zaliczają do nich przede wszystkim:
- uszkodzenia śluzówki spowodowane zbyt intensywnym szczotkowaniem zębów lub wizytą dentystyczną;
- źle dobraną protezę, która uszkadza śluzówkę jamy ustnej;
- źle założony aparat ortodontyczny, który pociera i tym samym podrażnia;
- stosowanie antybiotyków zaburzających naszą naturalną florę bakteryjną w śluzówce;
- spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających konserwanty i sztuczne składniki;
- stres;
- próchnicę;
- reakcje alergiczne;
- niedobory witamin;
- choroby obniżające odporność;
Leczenie aft
Przy leczeniu aft najczęściej stosuje się lekarstwa, jakie możemy kupić w aptece. Należą do nich maści, którymi smarujemy afty, pasty do zębów, którymi przez pewien czas szczotkujemy zęby oraz spraye przeznaczone do płukania jamy ustnej. Stosowanie tych sposobów jest najskuteczniejsze i pomaga zwalczyć uporczywą aftę w krótkim czasie. Zwykle już po pierwszym nałożeniu maści odczuwamy ulgę, gdy zmiana przestaje nas piec i boleć, a z każdym kolejnym dniem dostrzegamy, że maleje i zaczyna znikać.
Do farmakologicznego leczenia możemy również dołączyć sposoby domowe, dzięki którym możemy przyspieszyć swój powrót do zdrowia. Należą do nich:
- picie naparów ziołowych, które mają właściwości ściągające i łagodzą dokuczliwy ból. Należą do nich szałwia, rumianek, dąb lub tymianek;
- robienie okładów z użytej już torebki herbaty, którą nakładamy na aftę;
- przemywanie wodą utlenioną afty nasączonym wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym. Afta zostanie odkażona i szybciej zacznie się goić.
Dokuczliwe zmiany w jamie ustnej
Choć afty są dokuczliwe i sprawiają nam dyskomfort, to lekarze nie wskazują jednoznacznych sposobów, którymi moglibyśmy zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian. Warto skupić się na przestrzeganiu zasad higieny, regularnie płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płynami i od razu leczyć wszelkie pojawiające się afty.
Zwykle jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, korzystając z lekarstw zakupionych w aptece. Jednak w momencie, w którym nasza afta nie będzie chciała znikać lub często będzie nawracać warto wybrać się do stomatologa i poszukać przyczyny częstych dolegliwości.
ABA