Bouldering, to dziedzina sportu polegająca na wspinaczce po najczęściej kilkumetrowych blokach skalnych, jednak bez asekurowania się liną. Wraz ze wspinaczką na szybkość oraz prowadzeniem, składa się na dyscyplinę zwaną wspinaczką sportową. 


Pomimo braku liny, sportowca uprawiającego bouldering chroni tzw. crashpad, czyli specjalny materac chroniący przed bolesnym upadkiem. Wspinającemu pomaga również spotter, czyli druga osoba pomagająca kontrolować upadek tak, by lądowanie było w odpowiednim miejscu – czyli na materacu.

Historia

Za pierwszych uprawiających bouldering, uznaje się brytyjskich i francuskich alpinistów około 1874 roku. W ramach treningu, wchodzili oni na niewielkie skały i głazy bez używania asekuracji liną. Za pioniera tej dyscypliny, uważa się jednak amerykanina Johna Gilla, który w latach 50-tych XX wieku, jako pierwszy zaczął świadomie uprawiać bouldering. Wpinał się on na mniejsze wysokości, używając dynamicznych przechwytów, zwanymi ,,dynamiką kontrolowaną”. Gill starał się łączyć wspinaczkę z gimnastyką w taki sposób, by ruchy na skale były płynne, pewne i pełne gracji.
Z czasem, bouldering stawał się coraz bardziej popularny, w związku z czym jednocześnie się rozwijał. Powstały między innymi specjalne ściany wspinaczkowe, poświęcone tej aktywności. Dzięki nim, nie trzeba już było wymagać od sportowca podróży do konkretnych miejsc, gdzie znajdują się odpowiednie warunki do uprawiania takiej wspinaczki.

Jak zacząć uprawiać bouldering?

By rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, nie trzeba spełniać żadnych ogromnych wymagać ani posiadać dużej ilości drogiego sprzętu. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w buty do wspinaczki oraz magnezję (czyli to, co pomaga zapewnić suchość dłoni i zwiększenie możliwości chwytnych, najczęściej znaleźć ją można jako krem lub proszek). Nie trzeba nawet kupować ich jeśli jeszcze nie jest się pewnym co do tego sportu. Większość nowoczesnych ścianek wspinaczkowych, może zapewnić klientom wypożyczenie odpowiedniego sprzętu na czas korzystania.
Jeżeli chce się poważnie zająć boulderingiem, warto również skorzystać z ofert profesjonalnych instruktorów, którzy pomogą odnaleźć się w tej dyscyplinie i w trudnościach z nią związanych.
W razie jeśli chce się uprawiać ten sport w sposób klasyczny, na naturalnych skałkach, należy pamiętać o crashpadach, odpowiednim sprzęcie oraz akcesoriach do jego higieny. Nie powinno oczywiście robić tego samemu, tylko wraz z pilnującym i dbającym o bezpieczeństwo spotterem.

Warto pamiętać, że bouldering jest bardzo rozwijającą dziedziną, która również może być traktowana jako swego rodzaju fitness i alternatywa dla siłowni – ze względu na pracę i wykorzystywanie wszystkich partii całego ciała. Taki rodzaj wspinaczki jest przeznaczony dla dosłownie każdego, kto ma na to chęć i jest w stanie poświęcić na to swój czas i siły. W Polsce są bardzo dobre możliwości do boulderingu i nie jest trudno znaleźć odpowiednią ściankę, których jest niemało i nie odbiegają jakością od innych, przykładowo zagranicznych.

AST