Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków, niezbędnych dla utrzymania dobrego zdrowia. To dlatego wiele mówi się o zapobieganiu jego niedoborowi. Ale czy możliwe jest przedawkowanie magnezu i jak je rozpoznać? Dowiedz się więcej na ten temat i zadbaj o odpowiednie odżywienie organizmu.

Do czego jest potrzebny magnez?

Magnez to jeden z elektrolitów – pierwiastek, który pełni wielorakie funkcje w organizmie, odgrywając ogromną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Jego prawidłowy poziom wspomaga m.in. optymalne działanie:

  • układu nerwowego, zwłaszcza w kontekście funkcji poznawczych, takich jak pamięć czy koncentracja,
  • układu mięśniowego, w tym mięśnia serca,
  • procesów produkcji i transportu związków bogatoenergetycznych.

Warto też wspomnieć, że optymalny poziom magnezu sprzyja również właściwemu wchłanianiu potasu, nazywanego pierwiastkiem życia. Dlatego leki takie jak Aspargin zawierają oba te minerały.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na magnez?

Magnez to pierwiastek, który powinien być przyjmowany w odpowiedniej ilości, czyli takiej, która odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu na ten składniki mineralny. Zarówno niedobory, jak i przedawkowanie magnezu mogą być szkodliwe dla organizmu. Jaka jest zatem norma spożywania go? Jest ona uzależniona od wieku oraz płci. Przyjmuje się, że dzienne spożycie powinno wynieść odpowiednio:

  • dla mężczyzn – 330 mg w wieku 19-30 lat oraz 350 mg powyżej 30. roku życia,
  • dla kobiet – 255 mg od 19 do 30 lat oraz 265 mg powyżej 30. roku życia.

Najprostszym sposobem na dostarczenie sobie odpowiedniej porcji magnezu jest prowadzenie zdrowo zbilansowanej diety, która jest bogata w ten pierwiastek. Produktami, które zawierają dużą ilość magnezu, są m.in. produkty pełnoziarniste, orzechy, pestki, rośliny strączkowe, a także natki, kiełki, banany, szpinak czy kakao i czekolady. Trzeba przy tym pamiętać, że zaleca się spożywanie go małymi porcjami – dlatego warto uwzględnić bogate w niego pokarmy w różnych posiłkach.

Jakie ma efekty przedawkowanie magnezu?

Przedawkowanie magnezu zdarza się stosunkowo rzadko przy dostarczaniu sobie go wraz z pożywieniem. Hipermagnezemia jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. To zjawisko obserwuje się np. u pacjentów z niedoczynnością nadnerczy, tarczycy czy przy upośledzeniu funkcjonowania nerek, a także u osób zmagających się z nawrotami nowotworów. Może być też efektem lekoterapii, np. w chorobach psychicznych. Może się pojawić także przy nieodpowiedniej suplementacji.

Efektami przedawkowania magnezu mogą być:

  • osłabienie organizmu, uczucie znużenia,
  • zaburzenia pracy mięśnia sercowego,
  • obniżenie siły mięśniowej,
  • problemy z oddychaniem,
  • drgawki,
  • zbyt niskie ciśnienie krwi,
  • opadanie powiek.

Podwyższony poziom magnezu często wiąże się też z obniżoną ilością wapnia. Oczywiście wiele z tych symptomów pojawia się w skrajnych przypadkach przedawkowania, jednak warto pamiętać, że jest ono możliwe i rozsądnie dawkować preparaty zawierające ten pierwiastek. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Materiał partnera