Bieganie od wielu lat zyskuje na popularności i jest to trend, który powinien jak najdłużej utrzymać się na fali wzrostowej. Dlaczego? Otóż bieganie niesie ze sobą szereg korzyści poprawiających kondycję naszego organizmu. Wśród nich warto wymienić chociażby rozładowanie napięcia, zmniejszenie poziomu ,,złego cholesterolu”, zmniejszenie ryzyka chorób serca czy też nowotworów. Jakie są jeszcze powody do tego, aby rozpocząć przygodę z tą formą aktywności? Podpowiadamy.
Efekty biegania – wpływ na serce, nastrój, kolana i zmniejszenie ryzyka nowotworów
Bieganie mocno przekłada się na poprawę funkcjonowania naszego układu sercowo – naczyniowego w dużej mierze dlatego, że w trakcie uprawiania tej aktywności dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, jak również cholesterolu. Wprawiony w ruch mięsień sercowy z treningu na trening staje się coraz mocniejszy, co przekłada się na poziom jego wydolności. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że automatycznie zmniejsza się ryzyko pojawienia związanych z nim chorób. Istotne jest także to, że bieganie w znaczny sposób wpływa na poprawę naszego nastroju, bez względu na tempo, jakie sobie narzucamy. Przyczynia się do tego uwolnienie endorfin wydzielanych przez przysadkę mózgową. Nie bez powodu nazywane są one hormonami szczęścia z uwagi na to, że odpowiadają za lepsze samopoczucie. Warto wspomnieć także na istotny wpływ tej formy aktywności na pracę mózgu, jak również znaczne obniżenie poziomu stresu.
Efektem systematycznego biegania jest również zapobieganie utraty masy kostnej. Należy także obalić powszechnie panujący mit, że bardzo mocno uszkadza ono kolana. Badania dowodzą także, że regularne treningi zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym wątroby, przełyku, żołądka oraz nerek. Treningi przyczyniają się także do poprawy kondycji naszej skóry dzięki zwiększeniu jej ukrwienia oraz wpływie na przyspieszenie krążenia.
Jak skompletować strój do biegania?
Biegać każdy może, jednak przed rozpoczęciem tej formy aktywności, warto jeszcze skonsultować się lekarzem, jeśli jakieś dolegliwości z którymi się zmagamy nas niepokoją. Jeśli okaże się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, wtedy można zabrać się do kompletowania odzieży oraz odpowiedniego obuwia. Bez względu na to czy będzie to odzież sportowa damska czy też męska, należy stawiać przede wszystkim na wysoką jakość. Tej szukajmy w dobrych sklepach sportowych. Pamiętajmy o zasadzie warstwowego ubierania się, jak również inwestycji w obuwie dedykowane tej formie aktywności. Koniecznie skompletujmy do nich dobrych skarpetek, które nie będą powodować pęcherzy – najlepiej dopasowujących się anatomicznie do kształtu stopy. Wśród koszulek warto sięgać po te wykonane z poliestru, jak również wykazujące właściwości antybakteryjne. Kobiety muszą także pamiętać o odpowiednim biustonoszu portowym. Kolejna kwestia, to wybór odpowiednich legginsów lub spodni dresowych. Tak przygotowani możemy próbować swoich sił z nową aktywnością.
Materiał partnera