Zapalenie krtani to jedna z najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Choroba ta powoduje głównie uporczywy ból gardła, chrypkę i utrudnione oddychanie. Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka jest bardzo niebezpieczne i niekiedy jest powodem hospitalizacji. U dorosłych często spotykane jest przewlekłe zapalenie krtani, które dotyczy głównie osób stale narażonych na czynniki drażniące. Jakie są przyczyny zapalenia krtani? Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Jak radzić sobie z objawami ostrego zapalenia krtani? Odpowiadamy!
Ostre zapalenie krtani – co to za choroba?
Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka układu oddechowego. Pod pojęciem „zapalenie krtani” kryje się tak naprawdę kilka różnych schorzeń. W medycynie stosowany jest podział przede wszystkim na ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) i nadgłośniowe zapalenie krtani (ostre zapalenie nagłośni).
Na zapalenie krtani może zachorować każdy, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe [1,2].
Położenie krtani między gardłem a tchawicą sprawia, że jest ona szczególnie narażona na rozwój stanu zapalnego. Przyczyniają się do tego głównie wirusy, które uszkadzają błonę śluzową okolicy podgłośniowej krtani, przez co dochodzi do jej obrzęku i zwężenia światła dróg oddechowych [1,2].
Choroby krtani mogą mieć ostry lub przewlekły charakter. Przewlekłe zapalenie krtani trwa dłużej niż 3 tygodnie i wymaga konsultacji z lekarzem.
Objawy zapalenia krtani
Zapalenie krtani jest chorobą, której przebieg różni się w zależności od jej rodzaju i przyczyny, która ją wywołała. Pojawiają się przede wszystkim objawy ze strony układu oddechowego takie jak chrypka, utrata głosu, kaszel czy duszność. Przy przewlekłym zapaleniu krtani występuje dodatkowo zmęczenie głosowe, częste chrząkanie w celu usunięcia zalegającej wydzieliny oraz uczucie ciała obcego w okolicy gardła i krtani [1,2].
Warto też wiedzieć, jakie objawy pojawiają się w trakcie zapalenia krtani, które występuje u dzieci. Na początku mogą wystąpić objawy typowe dla przeziębienia czy grypy jak katar i kaszel. Po 2-3 dniach od zakażenia pojawia się świst krtaniowy, szczekający kaszel, chrypka i duszność w czasie wdechu. Objawy pojawiają się nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem [1,2].
Zapalenie krtani – przyczyny
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej wywoływane jest przez wirusy. Spowodować je może także podrażnienie krtani przez czynniki drażniące, np. tytoń, nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy czy nadwyrężanie głosu [1,2].
Najczęstsze przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to czynniki drażniące. Należą do nich m.in. czynniki zakaźne (nawracające infekcje, np. przewlekłe zapalenie zatok), substancje drażniące (dym papierosowy, alkohol, toksyny wziewne w miejscu pracy), nadmierna eksploatacja głosu, przekrwienie górnych dróg oddechowych i tor oddychania przez usta [3].
Jak wygląda leczenie zapalenia krtani?
W przypadku chorób krtani najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Należy skonsultować się z lekarzem, który postawi rozpoznanie i dobierze odpowiednie leki. W razie podgłośniowego zapalenia krtani o charakterze bakteryjnym podaje się antybiotyki, które nie działają przy infekcji wirusowej, więc w jej przebiegu nie ma konieczności ich stosowania [3,4].
Leczenie choroby krtani obejmuje także stosowanie takich metod jak [3,4]:
- oszczędzanie głosu,
- częste nawilżanie gardła,
- stosowanie tabletek do ssania,
- picie dużej ilości płynów,
- stosowanie inhalacji,
- używanie nawilżaczy powietrza,
- częste wietrzenie pomieszczeń.
Leczenie przewlekłego zapalenia krtani obejmuje przede wszystkim wyeliminowanie czynników drażniących. Lekarz może zalecić pacjentowi leczenie sanatoryjne.
Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie krtani może prowadzić do trwałego zaburzenia funkcji strun głosowych.
Bibliografia:
- Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
- Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 20208.24.)).
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Przewlekłe proste zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/179696,przewlekle-proste-zapalenie-krtani (dostęp: 2022.08.24.)).
- Lis G., Czy każde zapalenie krtani wymaga antybiotykoterapii?, Medycyna Praktyczna, Pulmonologia, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.11.1 (dostęp: 2022.08.24.)).
Materiał partnera