W życiu każdego człowieka, przychodzi taki czas gdy postanawia on spróbować papierosa. Zazwyczaj ma to miejsce w szkole średniej, kiedy chce się być dorosłym, a ta dorosłość ma się przejawiać poprzez palenie papierosów. Niektórzy po pierwszym papierosie kupują pierwszą paczkę, inni nigdy więcej po te używki nie sięgają. Przeczytaj co się dzieje z Twoim organizmem, gdy postanowisz rzucić papierosy!

Pierwszy tydzień po rzuceniu papierosów

Nigdy nie jest łatwo zacząć. Mówi się, że najgorszy jest pierwszy tydzień, a potem już idzie coraz łatwiej. Na pewno prościej będzie rzucić palenie osobom, u których nałóg trwał krótko, porównując do wieloletnich palaczy, którzy ostatni dzień bez papierosa mieli dobre 30 lat temu. Ale co się właściwie dzieje z Twoim ciałem, gdy postanowisz rzucić ten nałóg? Po pierwszych 20 minutach twoje tętno wraca do spoczynku. Już po 8 godzinach poziom nikotyny we krwi zmniejsza się o połowę. Organizm zaczyna się domagać wówczas unormowania tego poziomu. Tak jest zazwyczaj po przebudzeniu rano – ilu z nas sięga wtedy po papierosa i od razu czuje się lepiej? Po 24 godzinach od ostatniego wypalonego papierosa zaczynamy intensywnie odczuwać skutki odstawienia – jesteśmy zestresowani oraz rozdrażnieni. W momencie, kiedy mija 48 godzin naszego oczyszczenia – płuca zaczynają się regenerować, ciało pozbywa się całkowicie tlenku węgla, a my zaczynamy intensywniej czuć zapachy i smak jedzonych przez nas potraw jest o niebo lepszy. 3 dnia oddychanie jest łatwiejsze, nasz poziom energii się zwiększa.

Pierwszy rok po rzuceniu palenia

Od 2 do 12 tygodnia nasz organizm skupia się na poprawie krążenia, płuca nadal się oczyszczają. Po 3-9 miesiącach (w zależności od tego, jak długo paliliśmy) nasze płuca są zdrowsze o całe 10%, znika kaszel palacza a nasza odporność wzrasta! To tylko pokazuje, jak niszczący wpływ na organizm ma palenie papierosów – pozwolenie sobie na taki nałóg wymaga od naszego organizmu bardzo długiej regeneracji.  Po roku, ryzyko wszelkich chorób serca jest o połowę mniejsze, niż na samym początku naszej drogi z rzucaniem tytoniu.

Następne lata po rzuceniu palenia

Gdy minie 5 lat zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. Po pierwszej dekadzie bez papierosa można zmniejszyć o połowę ryzyko zachorowania na raka płuc, a po 15 latach ryzyko zawału jest takie same jak u osoby niepalącej. W końcu, po tylu latach, możemy powiedzieć, że nasz organizm nie odczuwa już skutków błędów sprzed lat!

Niemalże 1/4 Polaków pali papierosy, najczęściej są to osoby w wieku 40-49 lat. Każdego roku w naszym kraju, z powodu palenia papierosów, umiera ponad 70 tysięcy osób, co jest równoznaczne z ilością mieszkańców w średniej wielkości mieście. Zdecydowanie warto przemyśleć sprawę rzucenia palenia, tym bardziej, że paląc papierosy nie szkodzimy jedynie sobie, ale również osobom w naszym otoczeniu. Swoim rodzicom, partnerom, dzieciom fundujemy pogorszenie zdrowia – mimo tego, że dosłownie nie palą one papierosa – są biernymi palaczami, których organizm również regeneruje się w momencie porzucenia przez nas palenia.


KMA