Czas płynie nieubłaganie. Każdy z nas, wraz z upływem lat może doświadczyć wielu schorzeń w tym również tych, które bezpośrednio są związane z naszym aparatem widzenia.
Zastanawiasz się nad tym, jakie są wady wzroku? W ostatnich miesiącach widzisz gorzej i chciałbyś dowiedzieć się, czy nie dotknęło Cię jedno z najpopularniejszych schorzeń? Nic prostszego! Na łamach artykułu, postaramy się przybliżyć informacje związane z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i prezbiopią. Mamy nadzieję, że szereg zawartych wiadomości i naukowych faktów, pomoże Ci rozpoznać schorzenie i stanie się dużym ułatwieniem w trakcie poszukiwania metody na niwelowanie niepożądanych efektów na Twoje codzienne funkcjonowanie!
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność jest schorzeniem znanym również pod nazwą miopii. Polega na wadzie wzroku, w czasie której tor optyczny oka nie umożliwia skupienie obrazu w odpowiednim miejscu, a przed siatkówką. Pozostaje jedną z najczęstszych wad wzroku i zazwyczaj okazuje się być efektem nieprawidłowej budowy oka. W sytuacji występowania krótkowzroczności elementy naszego aparatu widzenia są za bardzo wypukły.
Efektem tego pozostaje brak możliwości skupienia się na siatkówce równoległych promieni, które docierają do oka. Krótkowidz zazwyczaj, kiedy chce polepszyć jakość obrazu skraca odległość od danego elementu. Zazwyczaj możemy to zaobserwować na przykład w trakcie czytania, kiedy książka lub gazeta znajduje się bardzo blisko naszej twarzy. Fakt ten wynika ze zjawiska, w którym przedmioty znajdujące się dalej pozostają rozmazane. Co ciekawe, krótkowidz może widzieć lepiej mrużąc oczy. Wówczas, następuje bowiem zmniejszenie rozproszenia obrazu na siatkówce.
Na czym polega prezbiopia?
Prezbiopia jest związana z postępującymi zmianami wraz z upływem lat. Innymi słowy zostaje ona nazywana przez okulistów starczowzrocznością. Najczęściej występuje po ukończeniu 40 roku życia. W trakcie jej powstawania dochodzi do tego, że znajdujące się w najbliższym otoczeniu oka elementy są rozmazane. Ponadto patrzenie na nie powoduje dyskomfort. Na prezbiopię mogą cierpieć zarówno osoby nie mające dotychczas problemów z wadami wzroku, jak i pacjenci z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, czy astygmatyzmem. Na szczęście starczowzroczność to nieunikniony proces, którego nie powinniśmy się w żadnym stopniu obawiać. Więcej informacji związanych bezpośrednio z wadami wzroku, takimi jak prezbiopia oraz sposobami na radzenie sobie z nimi znajdziesz na https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii/.
Co to jest nadwzroczność?
Z kolei nadwzroczność to nic innego jak dalekowzroczność. Pozostaje drugą, zaraz po krótkowzroczności najczęściej występującą dysfunkcją ludzkiego aparatu widzenia. Jej przyczyną są niedostateczne rozmiary przednio-tylnych części oka, zazwyczaj objawiającej się krótką gałką oczną. Zarówno w sytuacji występowania nadwzroczności, jak i krótkowzroczności oko bez akomodacji nie skupia równolegle promieni słonecznych na siatkówce. W przypadku wystąpienia dalekowzroczności konieczne pozostaje napięcie mięśni ocznych, czyli użycie mechanizmu akomodacji. W przeciwnym wypadku, światło zostanie odbite za siatkówką.
Materiał partnera zewnętrznego