Zastanawiasz się może czym jest zaczerwienienie na skórze Twojej głowy i towarzyszące mu zmiany wyglądające jak tłuste i łuszczące się łuski? Z dużym prawdopodobieństwem może to być łojotokowe zapalenie skóry głowy, dość częsty problem dermatologiczny. Nie wpadaj w panikę, przypadłość tę można odpowiednio wyleczyć. Najlepiej z problemem udać się do dobrego specjalisty dermatologa lub trychologa.
Łojotok skóry głowy – skąd się bierze?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy kojarzy nam się najczęściej z niemowlętami, u których jest przypadłością dosyć częstą. Niemniej problem ten może tak samo dotknąć dorastające dzieci jak i dorosłych. U niemowląt problem ten określamy najczęściej mianem ciemieniuchy – cechują ją rumieniowe zmiany pokryte białożółtymi, tłustymi łuskami. Zmiany te występują najczęściej na owłosionej skórze głowy, choć czasem pojawi się mogą także w okolicy uszu, a nawet na innych partiach ciała. Można powiedzieć, iż łojotokowe zapalenie skóry u dzieci jest czymś powszechnym i ustępuje najczęściej samoistnie przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.
A co w przypadku dorosłych? U tych zmiany cechują się powstawaniem nieregularnych plam rumieniowych z żółtymi strupami. Można to przyrównać do łupieżu, jednakże zmiany łojotokowe są dużo bardziej tłuste i zdecydowanie mało estetyczne. Lokalizują się na owłosionej skórze głowy. Jeśli nie zadziałamy dość szybko, zmiany mogą się powiększać i lokalizować się nawet na ramionach czy na szerzej pojętym tułowiu. Są dodatkowo nieprzyjemne, ponieważ powodują swędzenie. W niektórych przypadkach mogą także przyczynić się do przerzedzania się włosów. Nie ma więc na co czekać – z diagnozą i pomocą przyjdzie nam np. dobry trycholog. Gorzów Wielkopolski to jedno z miast, gdzie bez problemu znajdziesz profesjonalny gabinet trychologiczny.
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry są wciąż poznawane. Wymienia się kilka czynników, które mogą odpowiadać za ten stan. Wśród nich na pierwszym miejscu mamy nadmierną proliferację lipofilnych drożdżaków z gatunku Malassezia, których metabolity, takie jak kwasy tłuszczowe, powodują reakcję zapalną skóry. Ale ŁZS może być także wynikiem przewlekłego stresu, niezbilansowanej diety, zaburzeń immunologicznych, zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów, a także przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Walka z ŁZS jest często niełatwa i wiąże się z koniecznością redukcji świądu oraz stanu zapalnego. By wyleczyć ŁZS często stosuje się preparaty miejscowe takie jak szampony czy specjalne wcierki. Skuteczną substancją w walce z tym problemem jest cyklopiroksolamina.
Kiedy pomoże nam trycholog?
Trycholog to specjalista od skóry głowy oraz włosów. Pomaga on w bardzo wielu problemach z nimi związanych, odpowiednio diagnozując pacjenta i wdrażając leczenie oraz profilaktykę. Do trychologa warto wybrać się zawsze, gdy zauważymy u siebie łupież, łuszczącą się skórę mogącą wskazywać na ŁZS, gdy wypadają nam włosy, skóra na głowie jest zaczerwieniona i swędzi i w wielu innych przypadkach. Dostęp do tego specjalisty jest dziś coraz prostszy, a to dlatego, iż powstaje wiele wykwalifikowanych i specjalistycznych gabinetów trychologicznych.
Materiał partnera