Strona główna Zdrowie Z papierosem Ci nie do twarzy! Jak skutecznie rzucić palenie?

Z papierosem Ci nie do twarzy! Jak skutecznie rzucić palenie?

335
0
Czerwony napis stop
Psychologia uzależnień pozwala zrozumieć, jakie mechanizmy kierują człowiekiem, który mimo pełnej świadomości wielkiej krzywdy wyrządzanej swojemu ciału, nadal pali. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Znasz wszystkie statystki dotyczące szkodliwości palenia, jednak żadne liczby nie robią na Tobie wrażenia! Wprawdzie są dni, kiedy chcesz skończyć z nałogiem, jednak chwila otrzeźwienia nie trwa zbyt długo… bo niemal bezwiednie sięgasz po kolejnego papierosa! Uzmysławiasz sobie wtedy, że lubisz palić i w sumie nie masz ochoty przechodzić przez detoks nikotynowy, wystarczy Ci, że widziałeś, jak męczyli się Twoi znajomi! A jeśli są sposoby, żeby „bezboleśnie” rzucić palenie? Może warto spróbować, zarówno dla zdrowia, jak i dla swoich bliskich?

Jestem nałogowcem!

Psychologia uzależnień pozwala zrozumieć, jakie mechanizmy kierują człowiekiem, który mimo pełnej świadomości wielkiej krzywdy wyrządzanej swojemu ciału, nadal pali. Nikotyna jest bardzo silną neurotoksyną, która oprócz szkodliwego działania na organizm, wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie. W zaledwie kilka sekund od zaciągnięcia się papierosem nikotyna pobudza komórki nerwowe, stymuluje aktywność serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. To odkrycie pozwoliło badaczom wysnuć wniosek, że psychogenne i farmakologiczne uzależnienie od nikotyny przebiega podobnie do uzależnienia od tzw. twardych narkotyków (kokainy czy heroiny). Mało tego, ostatnie badania wskazują, że zdecydowanie łatwiejszym do pokonania jest nałóg kokainowy niż nikotynowy! W odróżnieniu od nałogu alkoholowego i narkotykowego uzależnienie od papierosów w większym stopniu ma wymiar psychiczny! Tzw. głód nikotynowy trwa nie dłużej niż dwa tygodnie, a dolegliwości odczuwane po odstawieniu są stosunkowo łagodne. W kwestii uzależnienia psychicznego sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż zwykle papieros utożsamiany jest z pozytywnymi emocjami i określonymi codziennymi rytuałami. Co ciekawe, mimo że nikotyna uznana została przez Światową Organizację Zdrowia za narkotyk, to i tak papierosy pozostają nałogiem społecznie akceptowanym.

Palenie szkodzi! Palenie zabija!

Kilkadziesiąt lat temu marketingowcy dążyli do utrwalenia pozytywnego wizerunku papierosa. Przedstawiany był jako atrybut pięknych i bogatych, jako idealne dopełnienie porannej kawy i popołudniowego drinka, czy wreszcie jako cudowny środek na odchudzanie! Równolegle wielkie amerykańskie koncerny tytoniowe robiły wszystko, aby głęboko zakopać wszystkie raporty o szkodliwości nikotyny. Jednak nawet gdy te ujrzały światło dzienne, zakazano reklamowania wyrobów tytoniowych i posypały się pozwy zbiorowe poszkodowanych klientów, nie nastąpił oczekiwany upadek imperium tytoniowego. Palacze choć znali ryzyko, wcale nie rzucali masowo palenia! W obecnych czasach o skutkach nałogowego palenia naucza się od najmłodszych lat. Każde dziecko wie, że paląc papierosy, naraża się na raka płuc, krtani, przełyku lub języka, a także nowotwory trzustki i żołądka. Ponadto palenie uznawane jest za jeden z czynników ryzyka rozwoju schorzeń układu oddechowego (m.in. gruźlica, przewlekłe zapalenie oskrzeli) oraz chorób układu krążenia (m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, a także zawał serca lub udar mózgu) i układu pokarmowego (przede wszystkim wrzody żołądka i dwunastnicy).

Palacz śmierdzi! Palacz ma brzydkie zęby!

Papierosy największe szkody wyrządzają wewnątrz organizmu, jednak pozostawiają również widoczne ślady na zewnątrz. Stygmat, z którym zmaga się każdy nikotynista to pożółkłe zęby (lub ich częściowy brak), żółte przebarwienia na palcach oraz szara, niedotleniona, przebarwiona i nieodżywiona cera! W końcu papieros to nie tylko nikotyna, ale również substancje smoliste, a wśród nich ołów, smoła, arsen, cyjanowodór i tlenek węgla. A żadna z tych substancji nie działa korzystnie czy pielęgnująco! Rozrywają one strukturę włókien kolagenowych i elastynowych w skórze i przyczyniają się do tworzenia armii wolnych rodników, które niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Jest jeszcze ten zapach! Oczywiście dla palacza jest on przyjemny lub neutralny, jednak każdy niepalący w promieniu kilku metrów ma zupełnie odmienne zdanie, szczególnie że smród nikotynowy przenika wszystko oddech, skórę, włosy, ubrania.

Dlaczego chcesz rzucić palenie?

To najważniejsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć! Dlaczego chcesz rzucić? W tak trudnym procesie jak wychodzenie z uzależnienia nikotynowego motywacja odgrywa kluczową rolę! Oczywiście najbardziej oczywistym powodem do walki z nałogiem jest troska o zdrowie! Jeśli jednak wizja poważnych chorób nie wywołuje w Tobie żadnej reakcji, tak samo zresztą jak argument, że narażasz zdrowie osób w swoim najbliższym otoczeniu, spójrz na problem z punktu widzenia portfela! Dokonaj obliczeń, ile pieniędzy w ciągu tygodnia puszczasz z dymem? Ta kwota zwala z nóg! Pomyśl, ile fajnych rzeczy możesz kupić za zaoszczędzoną kasę? Pięćdziesięciocalowy telewizor? Najnowocześniejszy smartfon? Ba, nowiutki samochód, jeśli rzucisz palenie jak najszybciej! A skoro masz już motywację, musisz teraz odnaleźć w sobie drugi istotny składnik recepty na sukces, czyli wytrwałość. Nie spodziewaj się, że już za pierwszym razem skończysz z nałogiem, zdarza się to niezwykle rzadko. Prób może być kilka, jednak zamiast się zniechęcać, lepiej uczyć się na swoich błędach i przy kolejnym podejściu wykorzystywać zdobyte doświadczenie! Trzecim elementem, którego nie powinno Ci nigdy zabraknąć, jest „wsparcie moralne” ze strony przyjaciół i rodziny. Dużym ułatwieniem w walce z nałogiem jest współtowarzysz „niedoli”, przecież nic bardziej nie mobilizuje do działania niż mała rywalizacja!

Farmakologiczne metody rzucania palenia

Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na farmakologiczne środki wspomagające walkę z nałogiem nikotynowym, oferta preparatów jest bardzo szeroka i dość zróżnicowana pod względem dostępnych form stosowania. W przypadku substancji czynnych wybór jest ograniczony, leki dzielą się na te, które zawierają nikotynę i na te, które jej nie zawierają. Obie grupy działają dość podobnie, ich zadaniem jest łagodzenie głodu nikotynowego. Kwestią indywidualną pozostaje, który model farmakologicznego wsparcia sprawdzi się akurat w Twoim przypadku. Nikotynowa terapia zastępcza jest metodą polegającą na zastąpieniu nikotyny przyjmowanej w papierosie czystą nikotyną pozbawioną szkodliwych substancji smolistych. Spośród leków zawierających nikotynę największą popularnością cieszy się marka Nicorette, wyspecjalizowana w walce z uzależnieniem od papierosów. W jej ofercie znajdują się tabletki do ssania i gumy do żucia (w różnych smakach) oraz plastry z nikotyną oraz nikotyna w aerozolu. Alternatywą dla nikotynowej terapii zastępczej są leki z cytyzyną. Substancja ta jest alkaloidem o działaniu podobnym do działania nikotyny, co oznacza, że wprowadza ona ośrodkowy układ nerwowy w błąd – po zażyciu cytyzyny odbiera on takie same przyjemne sygnały jak po zażyciu nikotyny. Na rynku cytyzynę znajdziemy w takich lekach jak Tabex oraz Desmoxan. Dla zwiększenia szans kuracji warto leczenie uzupełnić o spotkania z terapeutą (indywidualnie lub na terapii grupowej). Kto nie wierzy w siłę farmakologii, może skorzystać z metod niekonwencjonalnych jak hipnoza, akupresura lub akupunktura. Wielu palaczy, którzy określali się mianem „przypadku beznadziejnego”, znalazło rozwiązanie swojego problemu w książce Allena Carra „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie”, w której opisane są metody, jak zerwać z psychicznym uzależnieniem od nikotyny.

Świat vs papierosy!

Rzucanie palenia to ogólnoświatowy trend nakręcany przez celebrytów i blogerów rozmiłowanych w zdrowym trybie życia. Również w popkulturze papieros stracił swoją pozycję. Współczesne kino zaadaptowało antynikotynową kampanię, co wyraźnie widać w zredukowanej liczbie scen z papierosem w roli głównej. Obecnie papierosy „grają” najczęściej w filmach jako atrybut złoczyńcy lub w obrazach osadzonych w czasach, gdy palił, kto chciał. Ale nie tylko kino walczy z nikotyną! Od niemal dekady w Polsce obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach użyteczności publicznej (m.in. w restauracjach, miejscach pracy, na przystankach komunikacji miejskiej)!

Rzucam palenie! Rzucam palenie! Rzucam palenie! – powtarzaj sobie to zdanie jak mantrę. Może, gdy oswoisz się z tą myślą, łatwiej Ci będzie wprowadzić ją w życie. Walka z nałogiem nikotynowym to droga pełna wzlotów i upadków, jednak dla wielu okazuje się być szczęśliwą ścieżką ku zdrowiu. Coraz skuteczniejsze metody walki z nikotynizmem, lepiej zgłębione zagadnienie psychologii uzależnień, czy wreszcie nieprzyjazna palaczom polityka i ekonomia, dają szansę na zwycięstwo w walce z nałogiem.


Materiał partnera zewnętrznego